Telekomy

Roaming nie pomógł Orange. Znów są na dużym minusie w przenoszeniu numerów

Grzegorz Ułan
Roaming nie pomógł Orange. Znów są na dużym minusie w przenoszeniu numerów
Reklama

Przyznam, że z niecierpliwością czekałem na ten raport za III kwartał, który pokrywał się ze zniesieniem roamingu po 15 czerwca 2017 roku, jednak patrząc po danych w nim zawartych nie widać, jakiś drastycznych ruchów klientów i zbiorowych przenosin.

Niemniej w porównaniu z II kwartałem wzrosła ogólna liczba przenoszonych numerów pomiędzy operatorami z 460 236 do 529 244 w III kwartale. W rozbiciu na miesiące, najwięcej przeniesiono w sierpniu, dalej wrzesień i najmniej w lipcu, jednak różnie nie są wcale znaczące.

Reklama

Sprawdź też: Przeniesienie numeru – oto wszystko co musisz wiedzieć nim rozpoczniesz procedurę!.


Najwięcej numerów przeniesiono w drugim tygodniu września (43 584) oraz w pierwszym tygodniu sierpnia (42 814). Pozostałe tygodnie notowały średnio ponad 30 tysięcy przenosin.




Przejdźmy już do tabelki operatorów, z wyszczególnionymi liczbami odpowiadającymi oddanych numerów - „Dawca” i przyjętych numerów - „Biorca”. Ważny jest też bilans, czyli różnica na koniec kwartału pomiędzy tymi dwoma wskaźnikami.

Orange jako pierwszy wprowadził zasadę Roam Like At Home, podejrzewałem wtedy, że odbije się to pozytywnie na wynikach tego operatora. Jednak z czasem i pozostali operatorzy pozmieniali swoje cenniki roamingowe według tej zasady i w kluczowym kwartale nie widać, jakichś wyraźnych różnic w porównaniu z II kwartałem. Orange w II kwartale był na minusie pond 20 tys. numerów, teraz już 30 tys., czyli nie dość, że się nie poprawiło, to znacznie się pogorszył ten bilans.


Reklama

Najwięcej numerów przyjął znowu Play 159 101, ale też najwięcej stracił, bo 153 784, w rezultacie bilans na plusie wyszedł 5 317 numerów - dla porównania, w poprzednim kwartale było to prawie 20 tysięcy numerów.

Na drugim miejscu Orange, który oddał 145 422 numery a przyjął 110 324. Bilans poprawił z kolei Plus, który w III kwartale był na minusie aż 36 tysięcy numerów, w tym tylko 4 615, na co się złożyło przyjęcie 101 641 numerów i oddanie 106 256.

Reklama

Tu trzeba też przyznać, że to kolejny dobry kwartał T-Mobile, w poprzednim po raz pierwszy od dawna zeszli prawie do zera, mieli na minusie tylko 25 numerów, teraz są na plusie 10 323 numery.

Zerknijmy jeszcze na mniejszych graczy, bo tu też ładne liczby padają. Wygrywa wśród nich zdecydowanie Premium Mobile, które kończy kwartał z 10 498 numerów na plusie, oddali tylko 1 334 numery, przyjmując 11 832. Na plusie jest też Aero 2, podejrzewam, że za sprawą a2mobile, oddali 768 numerów, a przyjęli 9 976.


Ciekawie też wygląda sprawa z Virgin Mobile i Mobile Vikings, pierwszy operator jest na minusie z 1 020 numerami, a drugi na plusie z 1900 numerami. Dla porównania w poprzednim kwartale oboje byli na plusie odpowiednio 7 356 numerów i 3 729.


Reklama

Tak więc kto wie, czy te zawirowania z roamingiem właśnie tym najmniejszym graczom nie spowodują największych strat. Choć można przypuszczać, że gorzej już nie będzie, sezon urlopowy już minął, teraz będą mieli czas na odbudowanie bazy.

Photo: ifeelstock/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama