Microsoft

Przenoszenie aplikacji z Androida, iOS na Windows Phone zaczyna się podobać deweloperom

Jakub Szczęsny
Przenoszenie aplikacji z Androida, iOS na Windows Phone zaczyna się podobać deweloperom
83

Jedną z nowości w nowej platformie Windows jest możliwość łatwego przenoszenia aplikacji z innych platform. W większości przypadków potrzebne są niewielkie zmiany w kodzie. To z kolei pozwoli deweloperom na oszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Windows Phone w dalszym ciągu nie wybił się z kręgu platfo...

Jedną z nowości w nowej platformie Windows jest możliwość łatwego przenoszenia aplikacji z innych platform. W większości przypadków potrzebne są niewielkie zmiany w kodzie. To z kolei pozwoli deweloperom na oszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Windows Phone w dalszym ciągu nie wybił się z kręgu platform niszowych, choć stoi za nim naprawdę majętny i nie mniej ambitny Microsoft. Pierwsze, pozytywne efekty takiego posunięcia Microsoftu mogą odczuć w niedługim czasie fani... Snapchata.

Użytkownicy platformy Microsoftu nie doczekali się jeszcze oficjalnej aplikacji Snapchata. Przez jakiś czas możliwe było korzystanie z propozycji od Rudy'ego Huyna, który znacząco przyczynił się do uzupełnienia pewnych luk w repozytorium, tworząc dobre jakościowo i przede wszystkim potrzebne aplikacje do obsługiwania m. in. portali społecznościowych. 6snap jednak został usunięty ze Sklepu, a możliwość korzystania z komunikatora została zablokowana dla tej aplikacji. Mimo wysiłków twórcy nieoficjalnego klienta Snapchata dla Windows Phone (a wśród nich było także udostępnienie kodu źródłowego), w tej sprawie nie zmieniło się nic i... użytkownicy platformy Microsoftu zostali na lodzie.

Po "telenoweli" z udziałem Snapchata do obozu odpuszczającego sobie Windows Phone dołączyli inni deweloperzy oraz usługodawcy. Jeden z amerykańskich banków, Chase uznał, że nie ma sensu tworzyć aplikacji dla garstki osób. Dużo tańsza w utrzymaniu jest przeglądarkowa wersja mobilna, która oferuje przecież podobną funkcjonalność. Wiemy jednak, że to nie jest całkiem to samo.

="twitter-tweet" lang="pl">

@raphaeu Thereareplansto makeitavailablein the future, we'll givedeetswhenthat's close. Hopethishelps! :)

— SnapchatSupport(@snapchatsupport) maj 16, 2015 ="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8">

Microsoft dając możliwość łatwego przeniesienia własnych aplikacji z Androida oraz iOS do Windows Phone rozwiązuje problem wysokich kosztów utrzymania aplikacji w repozytorium. Jej stworzenie to tylko wierzchołek góry lodowej - każda propozycja powinna być regularnie rozwijana i przede wszystkim łatana. W kontekście niszowej platformy może się to okazać absolutnie nieopłacalne. W kontekście nowości od Microsoftu, odchodzi potrzeba poświęcenia dużej ilości czasu oraz funduszy.

Wszystko wskazuje na to, że szansę w tym zauważył właśnie Snapchat. Z tweeta wynika jasno, że aplikacja dla mobilnego Windows znajduje się w fazie przygotowań. I jestem niemal w stu procentach pewien, że będzie to przeniesiona aplikacja z konkurencyjnej platformy. Wcześniej usługodawca zaznaczał, że nawet nie myśli wchodzić w tę platformę. Podejście Snapchata się zmienia, zapewne dzięki bardzo sensownemu krokowi Microsoftu. Bardzo prawdopodobne, że już podczas najbliższej jesieni użytkownicy będą mogli cieszyć się z oficjalnej aplikacji Snapchata dla Windows 10 Mobile.

Grafika: 1, 2

Źródło: Snapchat @ Twitter

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu