Mobile

Dobre strony mobilne powinny być standardem i Microsoft o tym wie

Jakub Szczęsny
Dobre strony mobilne powinny być standardem i Microsoft o tym wie
18

Jako osoba bardzo często korzystająca z technologii mobilnych, bardzo często korzystam z Internetu w telefonie oraz tablecie. W niektórych przypadkach jestem w stanie polegać tylko na aplikacjach, jednak żeby coś przeczytać w Internecie, muszę przenieść się do przeglądarki Internetowej. A ze stronam...

Jako osoba bardzo często korzystająca z technologii mobilnych, bardzo często korzystam z Internetu w telefonie oraz tablecie. W niektórych przypadkach jestem w stanie polegać tylko na aplikacjach, jednak żeby coś przeczytać w Internecie, muszę przenieść się do przeglądarki Internetowej. A ze stronami mobilnymi czasami jest bardzo licho. Gdy strona internetowa nie posiada strony przygotowanej pod ten typ urządzeń, konsumowanie nań treści jest co najmniej uciążliwe.

Czytając cokolwiek w Internecie zwracam szczególną uwagę na to, czy dostępna jest strona mobilna. Podczas konsumowania treści bardzo ważne jest to, jak są one prezentowane. W wypadku strony mobilnej, tekst jest dostosowywany do wąskiego i wysokiego ekranu. Także i nawigacja po stronie jest dużo wygodniejsza, przystosowana do dotykowego scenariusza wykorzystania urządzenia.

Ruch mobilny cały czas rośnie i nikt nie ma już złudzeń, że w końcu przewyższy on ten pochodzący z pecetów. Strony, nie tylko o technologiach masowo zgłaszają coraz większe wykorzystanie ich zasobów przez urządzenia mobilne. To nic dziwnego - już od dawna komputer nie jest podstawowym urządzeniem, z którego korzystamy z Internetu. Google w niektórych krajach już notuje większą liczbę wyszukiwań ze smartfonów oraz tabletów, niż z komputerów. Wszystko wskazuje na to, że układ sił zmieni się na stałe, a późniejsza dysproporcja będzie się pogłębiać.

Microsoft, odpowiadając na potrzeby użytkowników wyszukujących treści z urządzeń mobilnych postanowił uhonorować te strony, które oferują odpowiednio dostosowaną wersję dla komórek i tabletów. Stąd Bing podświetla obecnie te wyniki wyszukiwania, które obsługują stronę mobilną i przeglądanie takich zasobów nie wywoła lawiny bluzgów i zawałów u użytkowników komórek.

O ile nie jest to ogromna nowinka, zwraca to moją uwagę na zasadniczy problem. Strony mobilne często nie oferują takiej funkcjonalności, jak powinny. W niektórych przypadkach nawet nie posiadają specjalnie dostosowanego układu dla takich urządzeń. To musi się szybko zmienić, zwłaszcza w kontekście postępującej cały czas rewolucji. Pozostawienie strony bez strony mobilnej będzie powodem do wykluczania niektórych witrym w Sieci.

Grafika: 1

Źródło: Windows Central

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu