Microsoft

I Ty możesz zrobić swój film Hyperlapse na urządzeniach z Windows Phone i Androidem!

Jakub Szczęsny
I Ty możesz zrobić swój film Hyperlapse na urządzeniach z Windows Phone i Androidem!
69

O Hyperlapse Mobile od Microsoftu pisaliśmy już wcześniej - temat podejmowałem ja oraz dużo, dużo wcześniej Jan Rybczyński. I jest tak, jak przewidywałem, skoro beta trafiła do sklepu Windows Phone, aplikacja jest na ostatniej prostej, by zostać upubliczniona. Sprawdźmy zatem, jak sprawuje się ta pr...

O Hyperlapse Mobile od Microsoftu pisaliśmy już wcześniej - temat podejmowałem ja oraz dużo, dużo wcześniej Jan Rybczyński. I jest tak, jak przewidywałem, skoro beta trafiła do sklepu Windows Phone, aplikacja jest na ostatniej prostej, by zostać upubliczniona. Sprawdźmy zatem, jak sprawuje się ta propozycja prosto z Redmond.

Należy na samym początku wspomnieć, że nie wszystkie urządzenia z Windows Phone mogą zainstalować Hyperlapse Mobile. Pominięte zostały wszystkie modele x20 (poza 1520), a zatem flagowiec poprzedniej generacji (Lumia 920) i cały czas świetna słuchawka do robienia zdjęć (Lumia 1020). Wszystkie, nawet najsłabsze modele x30 mogą zostać wyposażone w ową aplikację, zatem jeżeli tylko posiadacie któryś z obsługiwanych modeli - polecam zainstalować. Użytkownicy systemu Android muszą mieć zainstalowaną wersję systemu 4.4 lub nowszą i posiadać któreś z obsługiwanych urządzeń:

Samsung: S5, S6, S6 Edge, Note 4
Google Nexus 5, 6, 9 Tablet
HTC: One M9, M8
Sony: Xperia Z3

Niestety miałem dość słabe warunki do nagrania takiego filmu - jestem akurat poza miastem, gdzie według mnie ten efekt sprawuje się absolutnie najlepiej. Jednak do celów poglądowych zdecydowałem się stworzyć takie wideo obok swojego rodzinnego domu. Efekt jest taki, że widać, iż aplikacja działa poprawnie i na co naciskam - w odpowiednich warunkach będzie to wyglądać dużo, dużo lepiej.

Interfejs aplikacji natomiast jest prosty aż do bólu. I dzięki temu nagranie filmu w tej technice jest bajecznie proste. Wystarczy wcisnąć przycisk, nagrać wideo wejściowe, ustawić jego przyspieszenie, a... program zajmie się resztą. Nie ma problemów z wykonaniem hyperlapse z nagranego już wcześniej materiału, wystarczy takie wideo wskazać, a aplikacja je zaimportuje.

Hyperlapse Mobile wykorzystuje opracowany przez Microsoft algorytm, który zbiera informacje z każdej z nagranych klatek i wytycza nową, stabilniejszą trajektorię kamery. Daje to uczucie stabilności przyspieszonego filmu. Obraz dzięki wspomnianemu algorytmowi również jest dokładny - zmiana trajektorii powoduje ucięcie krawędzi, a te są zastępowane innymi fragmentami z wcześniej nagranych klatek. I trzeba przyznać, że wygląda to bardzo dobrze.

Polecam Wam zatem zainstalowanie Hyperlapse Mobile - możecie to zrobić w Google Play po zarejestrowaniu się jako betatesterzy oraz Sklepie dla Windows Phone. Dostępna jest także specjalna wersja desktopowa dla Windows.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu