Polska

Przejazdy na aplikację będą bezpieczniejsze? Nowe przepisy weszły w życie

Piotr Kurek
Przejazdy na aplikację będą bezpieczniejsze? Nowe przepisy weszły w życie
Reklama

Czy fakt, że kierowca Ubera, FREENOW, Bolta, czy innej aplikacji będzie musiał być zweryfikowany sprawi, że będziemy bezpieczniejsi? Tak wynika z wchodzącej w życie ustawy. Co się zmieni dla tych firm i klientów z nich korzystających?

Od połowy czerwca tego roku wszyscy zainteresowani pracą jako kierowca w przewozach osób (także przez aplikację) muszą posiadać polskie prawo jazdy. Od początku tego tygodnia obowiązują nowe przepisy, które wymuszają na firmach oferujących przejazdy na aplikację konieczność weryfikacji kierowców. Do 1 października br. wszystkie firmy pośredniczące w przewozie osób muszą przeprowadzić weryfikację wszystkich kierowców, którym zlecają przewozy, a których zatrudnili przed wejściem w życie nowych przepisów. Każdy kandydat na kierowcę ma obowiązek stawić się w firmie, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu. W ramach weryfikacji, przedstawiciele firmy mają obowiązek potwierdzić jego tożsamość, sprawdzić uprawnienia oraz niekaralność.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Messenger Lite uśmiercony. Popularny komunikator został wyłączony

Źródło: Unsplash

Nowe przepisy oznaczają też wprowadzenie nowych, wyższych kar. Firmy pośredniczące w przewozach oraz osób wykonujących przewóz, które naruszają przewidziane w ustawie obowiązki mogą czekać kary finansowe w wysokości do 1 mln złotych. W przepisach ujęto różne różne rodzaje naruszeń, za które przewidziane są dodatkowe kary. Za prowadzenie działalności pośrednictwa w przewozie osób bez wymaganej licencji, kara wynosi 500 000 złotych, za utrudnienie kontroli urządzenia z zainstalowaną aplikacją mobilną kwota ta wynosi 12 000 złotych.

Na reakcje firm zajmujących się przejazdami na aplikację nie trzeba było długo czekać. FREENOW weryfikuje ponad 18 tysięcy kierowców w 25 punktach weryfikacyjnych, które uruchomiono w miastach, w którym firma działa.

Bezpieczniej w taksówkach zamawianych na aplikacje. Nowe przepisy już obowiązują

Jak działają takie punkty? Kierowcy mają obowiązek stawienia się w punkcie, gdzie dokładnie sprawdzane są ich dokumenty - prawo jazdy, zaświadczenie o niekaralności, czy identyfikator taxi. Do weryfikacji przedstawiane są również dokumenty dotyczące pojazdu, którym odbywają się przejazdy: wypis z licencji taxi na wszystkie posiadane gminy, zdjęcie samochodu z oznaczeniami miejskimi taxi, lampą taxi oraz numerem rejestracyjnym pojazdu - dokumenty te można jednak przesłać wcześniej. Co ważne, kierowcom w punktach weryfikacyjnych wykonywane jest zdjęcie profilowe na unikalnym tle FREENOW, które będzie wykorzystane jako jedyne obowiązujące na koncie kierowcy w aplikacji. To ma pozwolić na łatwą weryfikację osoby, z którą będziemy jechać.

Źródło: Freenow

Swoje punkty weryfikacyjne posiadają też inne platformy. Uber, Bolt, i inne firmy oferujące tego typu usługi muszą sprawdzić kierowców do 1 października tego roku. Uber podaje, że 4% kierowców, z którymi współpracuje firma, nie przeszło pozytywnej osobistej weryfikacji i zostało zablokowanych. Również FREE NOW wskazuje, że 4% kierowców nie przeszło pozytywnej osobistej weryfikacji i zostało zablokowanych w aplikacji. W rozmowie ze Strefą Biznesu, przedstawiciele FREENOW zaznaczają także, że przepisy wymuszają na operatorach konieczność sprawdzania kierowców także w trakcie wykonywania ich pracy.

W naszym przypadku, będziemy posługiwali się aplikacją, za pośrednictwem której będziemy prosili kierowców o regularne, losowe zrobienie selfie w celu potwierdzenia tożsamości. Będzie się to działo nie rzadziej niż co 7 dni i 50 kursów.

- mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREENOW.

Reklama

Bolt, by "zachęcić" kierowców do poddania się weryfikacji, zmienia sposoby naliczania prowizji. Firma zdecydowała się na podwyższenie prowizji dla niezweryfikowanych kierowców do 35 procent - dotyczy to tych współpracowników, którzy nie przejdą osobistej weryfikacji do najbliższego piątku, 22 września. Taka informacja została przesłana do partnerów, a zmiany w prowizjach obowiązują od wtorku 19 września.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama