Internet

Usługa DNS 1.1.1.1 od Cloudflare dostępna na iOS i Androida

Kamil Pieczonka
Usługa DNS 1.1.1.1 od Cloudflare dostępna na iOS i Androida
27

Pół roku temu, a dokładnie 1 kwietnia, firma Cloudflare oficjalnie uruchomiła własny serwer DNS dostępny pod adresem 1.1.1.1. Teraz usługa ta trafia również na smartfony z Androidem oraz iOS w postaci prostej aplikacji, która posiada tylko jeden przycisk.

Czym wyróżnia się serwis DNS 1.1.1.1?

Usługa DNS od Cloudflare reklamowana jest jako szybka i przede wszystkim szanująca naszą prywatność. Zapytania o adresy IP domen, które odwiedzamy kierowane pod adres 1.1.1.1 pozostają anonimowe, a ponadto są szyfrowane. Dzięki temu jeśli nawet nie uniemożliwiamy, to mocno utrudniamy osobom trzecim dostęp do historii odwiedzanych przez nas stron. Konfiguracja tej usługi w systemach Windows, Mac OS czy Linux nie jest specjalnie skomplikowana, ale w smartfonach jest nieco inaczej.

Dlatego aby maksymalnie uprościć korzystanie z tego konkretnego DNSa, Cloudflare przygotowało dedykowana aplikację o jakże wymownej nazwie - 1.1.1.1 Faster and Safer Internet. Trudność konfiguracji DNS w smartfonach polega między innymi na tym, że korzystamy w ich przypadku z różnych połączeń (WiFi lub GSM), w różnych miejscach i w różnych sieciach. Zmiana serwera DNS za każdym razem byłaby uciążliwa. Przy pomocy aplikacji tworzymy natomiast profil VPN, który uruchamia się jednym przyciskiem.

Rozwiązanie to ma tylko jedną wadę, gdy aplikacja jest uruchomiona to nie możemy skorzystać z żadnego innego klienta VPN. Osobną kwestią jest, że jak już korzystamy z VPN na telefonie, to tak naprawdę usługa pokroju DNSa od Cloudflare jest nam zbędna.Używając DNSa 1.1.1.1 mamy pewność, że za każdym razem wejdziemy na stronę na którą chcieliśmy, a w niezabezpieczonych sieciach WiFi nie zawsze musi to być takie oczywiste. Jeśli ktoś przejmie taką sieć, może przekierowywać osoby do niej podłączone na własną, szkodliwą witrynę. To zresztą tylko jedno z zagrożeń.

Jeśli zatem chcecie poczuć się choćby odrobinę bezpieczniej to warto skorzystać z tego rozwiązania. Odpowiednie aplikacje znajdziecie w sklepach AppStore oraz Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu