45

Cloudflare uruchamia szybki i bezpieczny serwer DNS 1.1.1.1

Cloudflare wspólnie z APNIC uruchomiły wczoraj serwer DNS pod bardzo łatwym do zapamiętania adresem 1.1.1.1. Usługa, którą zapewniają obie firmy ma być nie tylko najszybszym serwerem DNS w sieci, ale także najbezpieczniejszym. Cloudflare obiecuje, że nie będzie trzymać logów dłużej niż 24 godziny i nie będzie nikomu zebranych danych sprzedawać czy wykorzystywać np. do targetowania reklam.

Czym jest DNS i po co mi on?

Serwer DNS, czyli Domain Name System (system nazw domenowych), to usługa która odpowiada za tłumaczenie adresów tekstowych wpisywanych do przeglądarki internetowej na adresy IP. Nazwę antyweb.pl łatwiej zapamiętać niż ciąg cyferek 104.25.224.37, pod którym znajduje się strona, którą właśnie czytacie. To w dużej mierze od prędkości i niezawodności tej usługi zależy jak szybko w przeglądarce pojawi się wam docelowa strona.

Serwery DNS mogą być też wykorzystywane do blokowania dostępu do niektórych stron, co ma miejsce na przykład w Chinach czy w Turcji. Dlatego najlepiej jest korzystać z dużych, międzynarodowych serwerów DNS, takich jak np. te od Google znajdujące się pod adresami 8.8.8.8 i 8.8.4.4. Jak zaznacza jednak Cloudflare, dostawca usługi DNS zyskuje o nas ważne informacje, bo wie jakie strony odwiedzamy co może później wykorzystać np. do targetowania reklam, a wszyscy chyba wiemy co stanowi główne źródło przychodów Google’a ;-).

DNS 1.1.1.1

Jak możemy przeczytać na stronie https://1.1.1.1/ usługa zapewniana przez Cloudflare jest najszybszym serwerem DNS w sieci ze średnim czasem dostępu na poziomie 14 ms. Według strony DNSPerf średni wynik dla serwerów OpenDNS to 21 ms, a dla Google’a nawet 35 ms. DNS od Cloudflare obsługuje również bezpieczne połączenia w standardzie TLS oraz HTTPS, co również nie jest wcale takie oczywiste.

Właścicielem adresu 1.1.1.1 jest organizacja APNIC odpowiedzialna za rejestracje domen w regionie Azji. Do tej pory był on wykorzystywany do innych celów, ale pomysł z którym zgłosiło się Cloudflare się spodobał i od 1 kwietnia działa na nim serwer DNS. Nie jest to w gruncie rzeczy nic nowego, bo firma oferowała swoją usługę DNS od dłuższego czasu, ale nie były to popularne i łatwe do zapamiętania adresy.

Jak zmienić adres serwera DNS?

Szczegółową instrukcję jak zmienić DNS w różnych systemach operacyjnych znajdziecie na https://1.1.1.1/, poniżej natomiast opisałem jak to zrobić w systemie Windows 10. Cloudflare oferuje obecnie adresy 1.1.1.1 oraz 1.0.0.1, a także dwa kolejne dla połączeń w standardzie IPv6.

 1. W prawym dolnym rogu ekranu poszukaj ikony połączenia sieciowego
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz ustawienia sieci i Internetu
 3. Kliknij w Zmień opcje karty
 4. W kolejnym oknie kliknij prawym przyciskiem myszy na symbol karty sieciowej i wybierz właściwości
 5. Na liście poszukaj pozycji Protokół sieciowy w wersji 4 (TCP/IPv4) (lub TCP/IPv6 dla wersji 6)
 6. Zaznacz ją i kliknij przycisk właściwości poniżej.
 7. W oknie Użyj następujących adresów serwerów DNS wpisz kolejno adresy z listy poniżej.
 8. Dla IPv4: 1.1.1.1 i 1.0.0.1
 9. Dla IPv6: 2606:4700:4700::1111 i 2606:4700:4700::1001
 10. Naciśnij OK i później Zamknij.
 11. Uruchom ponownie przeglądarkę.

I to w zasadzie wszystko. Zamierzacie korzystać z usługi oferowanej przez Cloudflare? Ja się skusiłem i jak do tej pory nie wygląda to źle.