Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
E-commerce

1 czerwca duże zmiany na Allegro: prowizja także od kosztów wysyłki

PK
Piotr Kurek
32

Allegro przypomina o ważnych zmianach, jakie wejdą od 1 czerwca. Prowizje od sprzedaży będą teraz uwzględniały koszty dostawy.

W styczniu 2020 r. Allegro przedstawiło szereg zmian, jakie w tym roku wprowadzone zostaną na platformie. Mowa tu między innymi o współfinansowaniu dostawy w Allegro Smart! z kurierem przez sprzedawcę, usprawnionym przyznawaniu rabatów transakcyjnych, wymaganiu certyfikatu przy sprzedaży pieców na paliwa stałe, czy poszerzono możliwość sprzedaży produktów inwestycyjnych. Pojawiła się też aktualizacja regulaminu zawierająca dodatkowe zapisy dotyczące informacji o sortowaniu po trafności i powodów nakładania ograniczeń na konta. Największą jednak zmianą jest nowy sposób obliczania prowizji od sprzedaży — ten miał wejść w życiu z początkiem kwietnia, jednak Allegro zdecydowało się na odroczenie jego wdrożenia do 1 czerwca bieżącego roku.

Nowy sposób obliczania prowizji od sprzedaży od 1 czerwca na Allegro. Co się zmieni?

Największą zmianą w sposobie obliczania prowizji od sprzedaży na Allegro będzie uwzględnienie również kosztów dostawy. Ruch ten ma w założeniu zachęcić sprzedających do Allegro Smart!, zminimalizować liczbę ofert bez bez tej usługi, ale też ukrócić proceder wystawiania na sprzedaż produktów w niskiej cenie i wysokimi kosztami wysyłki. Jeśli kupujący nie zapłaci za dostawę (Allegro Smart!) nie będzie doliczanej do niej prowizji. Allegro przedstawia kilka przykładów, które mają pomóc zobrazować konkretne sytuacje:

Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł, z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%. Twój klient wybrał dostawę o wartości 18 zł. Prowizja 6% od kwoty 118 zł wyniesie więc 7,08 zł.

— w przypadku tradycyjnej sprzedaży z dodatkowymi kosztami dostawy.

Sprzedałeś przedmiot o wartości 100 zł z kategorii objętej prowizją w wysokości 6%. Twój klient wybrał dostawę do punktu odbioru w ramach Allegro Smart! Prowizja 6% od kwoty 100 zł wyniesie więc 6 zł.

— w przypadku sprzedaży z dostawą Allegro Smart! nie jest naliczana dodatkowa prowizja pochodząca z kosztów dostawy. Prowizja obejmuje wyłącznie koszt samego produktu.

Allegro Smart! ma być atrakcyjną ofertą, nie tylko dla kupujących, ale także i sprzedających, którzy dzięki tej usłudze będą mogli zaoszczędzić przy naliczaniu prowizji ze sprzedaży, która w innych przypadku obejmować będzie teraz koszty dostawy do kupującego.

Allegro przygotowało też specjalną stronę pomocy dla sprzedających, na której znajdziecie więcej przykładów i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące nowego sposobu naliczania prowizji.

Aktualizacja

Dostaliśmy oświadczenie Allegro w związku ze zmianami, jakie zostaną wprowadzone do sposobu naliczania prowizji z uwzględnienim kosztów dostawy:

Klienci na Allegro oczekują niskich i przejrzystych kosztów dostawy. Obecnie zdarza się, że ceny dla tych samych metod dostawy istotnie różnią się pomiędzy ofertami. Może to spowodować, że klienci będą szukać innych miejsc do zakupów, gdzie koszty dostawy są niższe i bardziej przewidywalne. Chcemy przekonać kupujących, że warto kupować od sprzedawców na Allegro, bo tutaj mają niskie koszty dostaw, a nawet dostawy bezpłatne dla klientów, na przykład w ramach programu Allegro Smart!  Wierzymy, że to rozwiązanie spowoduje zwiększenie satysfakcji klientów, co w rezultacie pozytywnie wpłynie na biznes sprzedających na Allegro.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: