16

Project Spartan – MG Siegler bredzi, albo Facebook chce podłożyć świnię Apple

Uwielbiam TechCrunch, ale czasem czytając przecieram oczy z niedowierzaniem. MG Siegler napisał parę godzin temu o tajnym i morderczo przebiegłym planie Facebooka na wdarcie się do ogrodzonego ogródka Apple. Project Spartan ma być przeznaczoną dla iPhone oraz iPadów platformą opartą na HTML5, która umożliwi uruchamianie w Safari aplikacji mobilnych – dla niepoznaki spiętych z Facebookiem. Miałby […]

Uwielbiam TechCrunch, ale czasem czytając przecieram oczy z niedowierzaniem. MG Siegler napisał parę godzin temu o tajnym i morderczo przebiegłym planie Facebooka na wdarcie się do ogrodzonego ogródka Apple. Project Spartan ma być przeznaczoną dla iPhone oraz iPadów platformą opartą na HTML5, która umożliwi uruchamianie w Safari aplikacji mobilnych – dla niepoznaki spiętych z Facebookiem. Miałby zapewnić sposób na ominięcie prowizji pobieranych w AppStore. 

Według MG Siglera, nad projektem pracuje teraz około 80 zewnętrznych deweloperów pisząc aplikacje, które mają pokazać możliwości Spartan i ściągnąć pierwszych użytkowników.

Facebook odmawia jakiegokolwiek komentarza.

Informacja wydaje mi się być szokująca głównie ze względu na to że jest to otwarty atak na Apple, które bardzo dba o zachowanie kontroli nad tym co instalują użytkownicy i gdzie trafia ich kasa. Jeśli MG Siegler ma rację, to Apple zareaguje szybko i brutalnie. Już raz pojawiło się podejrzenie, że Apple celowo próbuje utrudnić korzystanie z aplikacji sieciowych. Nawet jeśli faktycznie był to tylko bug, to próba dojenia użytkowników Apple bez odprowadzania „dziesięciny”, gwarantuje, że jeszcze wrócimy do tematu.

Rozumiem, że możliwość monetyzacji użytkowników iOS i Facebooka jest bardzo kusząca, ale otwarte wypowiadanie wojny Apple do najzdrowszych zajęć nie należy.