Felietony

Mac OS X Lion może działać jak Chrome OS

Grzegorz Marczak
Mac OS X Lion może działać jak Chrome OS
15

Wprawdzie większość nowych funkcji w nowym OS Apple było już wszędzie dość szczegółowo opisywane (z racji wczesnego dostępu do wersji developerskiej) to jednak cały czas poznamy nowe zaskakujące funkcje. Jedną z nich opisał serwis macrumors.com. Otóż podczas zablokowania systemu na ekranie (user lo...

Wprawdzie większość nowych funkcji w nowym OS Apple było już wszędzie dość szczegółowo opisywane (z racji wczesnego dostępu do wersji developerskiej) to jednak cały czas poznamy nowe zaskakujące funkcje. Jedną z nich opisał serwis macrumors.com. Otóż podczas zablokowania systemu na ekranie (user lock screen) pojawiła się opcja "Restart to Safari". Nie powoduje ona jednak ponownego zalogowania lecz restartuje naszego maka i uruchamia go ponownie w trybie w którym mamy dostęp tylko do przeglądarki.

Apple zrobiło więc coś na kształt anonimowego dostępu do jednej podstawowej funkcji komputera czyli przeglądania internetu. Żadna inna aplikacja systemowa czy zasoby nie są dostępne w tym trybie dla użytkownika. Od razu więc kojarzy się to z Chrome OS, który jest systemem operacyjnym opartym na przeglądarce. Jednak właściwie na tym kończą się wszelkie podobieństwa.

Co jednak ważniejsze jeśli chodzi o "Restart to Safari" to fakt, że przeglądarka działające w tym trybie uruchamiane jest z "recovery partition". Oznacza to, że możemy skorzystać z Safari w tym trybie nawet wtedy kiedy mamy problemy z naszym systemem operacyjnym.

Zastanawia mnie też czy uruchamiają Maka w takim trybie uruchamiany jest tak naprawdę cały system z wszystkimi funkcjami i procesami czy też naprawdę uruchomione jest tylko to co potrzebne do działania przeglądarki? W takim przypadku bowiem znacznie ograniczylibyśmy zużycie baterii co z kolei oznacza, że byłby to bardzo dobry "tryb pracy" podczas konferencji czy też podróży pociągiem gdzie głównie przeglądamy internet :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleChrome OSMac OS Lion