Apple

Project Spartan - MG Siegler bredzi, albo Facebook chce podłożyć świnię Apple

Gniewomir Świechowski
Project Spartan - MG Siegler bredzi, albo Facebook chce podłożyć świnię Apple
16

Uwielbiam TechCrunch, ale czasem czytając przecieram oczy z niedowierzaniem. MG Siegler napisał parę godzin temu o tajnym i morderczo przebiegłym planie Facebooka na wdarcie się do ogrodzonego ogródka Apple. Project Spartan ma być przeznaczoną dla iPhone oraz iPadów platformą opartą na HTML5, która...

Uwielbiam TechCrunch, ale czasem czytając przecieram oczy z niedowierzaniem. MG Siegler napisał parę godzin temu o tajnym i morderczo przebiegłym planie Facebooka na wdarcie się do ogrodzonego ogródka Apple. Project Spartan ma być przeznaczoną dla iPhone oraz iPadów platformą opartą na HTML5, która umożliwi uruchamianie w Safari aplikacji mobilnych - dla niepoznaki spiętych z Facebookiem. Miałby zapewnić sposób na ominięcie prowizji pobieranych w AppStore. 

Według MG Siglera, nad projektem pracuje teraz około 80 zewnętrznych deweloperów pisząc aplikacje, które mają pokazać możliwości Spartan i ściągnąć pierwszych użytkowników.

Facebook odmawia jakiegokolwiek komentarza.

Informacja wydaje mi się być szokująca głównie ze względu na to że jest to otwarty atak na Apple, które bardzo dba o zachowanie kontroli nad tym co instalują użytkownicy i gdzie trafia ich kasa. Jeśli MG Siegler ma rację, to Apple zareaguje szybko i brutalnie. Już raz pojawiło się podejrzenie, że Apple celowo próbuje utrudnić korzystanie z aplikacji sieciowych. Nawet jeśli faktycznie był to tylko bug, to próba dojenia użytkowników Apple bez odprowadzania "dziesięciny", gwarantuje, że jeszcze wrócimy do tematu.

Rozumiem, że możliwość monetyzacji użytkowników iOS i Facebooka jest bardzo kusząca, ale otwarte wypowiadanie wojny Apple do najzdrowszych zajęć nie należy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleFacebook