Mobile

Project Ara ma konkurenta. Nadchodzi kolejny modularny smartfon z Androidem

Tomasz Popielarczyk
Project Ara ma konkurenta. Nadchodzi kolejny modularny smartfon z Androidem
12

Przyszłość rynku mobilnego stoi pod znakiem modularnych smartfonów? Idea ta przyciąga kolejnych wizjonerów i ich pomysły. Zalicza się do nich projekt o nazwie Vsenn, który ma stanowić alternatywę (i zarazem konkurencję) dla zapoczątkowanej przez Google (i zainspirowanej przez Phonebloks) idei. Tylko...

Przyszłość rynku mobilnego stoi pod znakiem modularnych smartfonów? Idea ta przyciąga kolejnych wizjonerów i ich pomysły. Zalicza się do nich projekt o nazwie Vsenn, który ma stanowić alternatywę (i zarazem konkurencję) dla zapoczątkowanej przez Google (i zainspirowanej przez Phonebloks) idei. Tylko czy konsumenci faktycznie wyczekują tego typu rewolucji w smartfonach?

Vsenn to inicjatywa, która promuje się jako dzieło współzałożyciela projektu Nokia X. Cóż, nie jestem do końca przekonany, czy jest to odpowiedni sposób promocji. Nokia X jakiegoś imponującego sukcesu nie odniosła, a same smartfony raczej rozczarowały i nie podbiły rynku. W każdym razie teraz pod marką Vsenn realizuje zupełnie nowe przedsięwzięcie, którego szanse powodzenia na rynku są równie wątpliwe, co w przypadku Nokii X.

Vsenn jest na razie owiane tajemnicą i nie wiemy nic o samych urządzeniach. Twórcy obiecują, że zastosowanie znajdzie tu czysty Android, którego zobowiązują się aktualizować przez cztery lata od premiery. Przy czym całość ma zostać zoptymalizowana na tyle, by działać szybko i płynnie (ile razy już to słyszeliśmy). Na tym nie koniec, bo na prostej stronie internetowej zapowiadającej nowe urządzenia pojawiają się również obietnice o bezpłatnym dostępnie do VPN oraz bezpiecznej chmury na pliki. Ambitnie.

W przeciwieństwie do Project Ara w smartfonie Vsenn użytkownicy będą mogli wymieniać trzy komponenty: aparat, procesor z pamięcią RAM oraz baterię. Cóż, ten ostatni mogą wymieniać już dziś, więc, prawdę mówiąc, zostają nam dwa elementy. Nie jest to jakieś imponujące dokonanie, ale być może dzięki temu całość stanie się prostsza w realizacji i bardziej przystępna dla końcowego użytkownika. Z myślą o nim opracowane zostaną również rozbudowane metody personalizacji obudowy takiego urządzenia. Tutaj żadnych konkretów jednak nie ujawniono. Warto jeszcze wspomnieć o wyświetlaczu - z informacji opublikowanych na Twitterze wynika, że ma on mieć przekątną 4,7 cala oraz rozdzielczość Full HD. Wymiary urządzenia (124 x 63 x 8,9 mm) nie będą odbiegały raczej od standardów.

Czeka nas wielka wojna modularnych smartfonów? Wątpliwe. Zapewne większość rynku zgarnie tutaj Google, a Vsenn będzie mogło liczyć raczej na zainteresowanie pewnej niszy pasjonatów. Zresztą jestem dość sceptyczny, czy taka idea w ogóle trafi do masowego konsumenta. To zabawa dla dużych chłopców, którzy uwielbiają majstrować przy komputerach, wymieniać karty graficzne i bawić się śrubokrętem. "Normalny" użytkownik prawdopodobnie znacznie chętniej wyda pieniądze na nowego Samsunga Galaxy S lub iPhone'a, które po wyjęciu z pudełka po prostu działają.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu