Praca w IT

Ze świata IT: jak zostać programistą iOS? Co warto wiedzieć?

Albert Lewandowski
Ze świata IT: jak zostać programistą iOS? Co warto wiedzieć?
15

Programista iOS to niewątpliwie ciekawy zawód, tym bardziej, że obecnie mamy do czynienia z wciąż dynamicznym rozwojem urządzeń mobilnych. Co warto wiedzieć, aby zostać takim deweloperem?

Programista iOS - czego oczekuje rynek?

Aplikacje mobilne są naprawdę popularne i widać, że wszystkie firmy stawiają na dynamiczny rozwój w tym zakresie. Ekosystem Apple wypada tu naprawdę mocno. Nie da się zresztą ukryć, że specjalistów z zakresu programowania aplikacji na iOS i teraz także iPadOS brakuje, tym bardziej, że firma z Cupertino mocno stawia na rozwój swojej mobilnej platformy, więc reszta może liczyć na użytkowników iPhone'ów i iPadów.

Jeżeli chodzi o umiejętności techniczne, to najważniejsza pozostaje umiejętność programowania w Objective-C oraz Swift. Przydaje się także wiedza z zakresu projektowania interfejsu aplikacji. Do tego dochodzi tworzenie testów. Wymagania mogą wydawać się spore, ale perspektywy są naprawdę świetne, a do tego dochodzi możliwość łączenia tej pasji z rozwojem również w innej kategorii IT.

Wywiad z programistą iOS, KISS

W KISS digital pracuje na stanowisku iOS Developera, a wcześniej studiował informatykę ze specjalizacją w systemach inteligentnych - jest więc najlepszą osobą, aby budować aplikacje mądre - a nie głupie. :) Jest raczej człowiekiem, który nie może usiedzieć w jednym miejscu, uwielbia wycieczki piesze i rowerowe, żeglowanie, a zimą narty. W swoim domu zamknął kawałek żywego oceanu w trzech akwariach. Wielki fan polskiej piłki. Dzielnie trzyma kciuki za powrót krakowskiej Wisły na jedyne słuszne miejsce w ligowej tabeli.

Jak opisałbyś swoje codzienne obowiązki?

Główny obowiązek to na szczęście wciąż pisanie kodu  Zależnie od tego co aktualnie robimy może to być coś skierowanego bardziej w stronę grafiki i UI bądź samej logice aplikacji niewidocznej dla użytkownika. Dużo czasu spędzam też nad rozmyślaniem nad architekturą, tak aby była ona przejrzysta i ewentualne zmiany przyszłych programistów przychodziły szybko i bezboleśnie. Zdarzają się też dni mniej programistyczne, w których przeważają spotkania z klientami, prezentacje aplikacji oraz wyceny nowych funkcji oraz całych apek.

Jakie umiejętności techniczne są kluczowe, aby zostać programistą iOS?

Na pewno jest to znajomość Swifta, środowiska iOS oraz xCoda. Przydaje się znajomość najbardziej popularnych bibliotek takich jak Alamofire i RxSwift gdyż powtarzają się one prawie w każdym projekcie. Z umiejętności mniej technicznych, ale dla mnie, bardzo ważnych w pracy programisty jest umiejętność wyszukiwania rozwiązań i informacji w Internecie.

Jakie umiejętności miękkie są przydatne w roli programisty iOS?

Łatwość komunikacji z innymi programistami pracującymi w projekcie oraz innymi członkami zespołu, otwartość. Wynika to z tego, że pracując przy jednym projekcie można zaoszczędzić dużo pracy i czasu, jeżeli nie zawodzi sama komunikacja. Czasem zamiast spędzić kilka godzin szukając rozwiązania na forach internetowych lepiej jest zapytać kolegi z biurka obok. Może akurat miał kiedyś podobny problem? Podobnie, ustalając dokładnie kto jest za co odpowiedzialny unikniemy sytuacji, w których dwóch programistów będzie pracować nad tą samą funkcją w aplikacji występującą jedynie w różnych miejscach.

Co spowodowało, że postanowiłeś zostać programistą iOS?

Android ;) Zanim zostałem programistą iOS skupiałem się wyłącznie na Androidzie. Kiedy akurat mieliśmy mało pracy w tym systemie postanowiłem, że dobrym krokiem w rozwoju jest nauka innego systemu mobilnego, tak aby samemu zobaczyć czym się różnią, co jest rozwiązane inaczej, co lepiej, a co gorzej. Wydaje mi się że była to świetna decyzja, gdyż teraz mam dużo szerszy obraz całego programowania na systemy mobilne.

Jak oceniasz perspektywy rozwoju?

Programowanie mobilne zmienia się bardzo dynamicznie. Nie wspominając o mniej znanych technologiach, co jakiś czas pojawiają się "duże zmiany" takie jak Flutter czy SwiftUI. Możliwości rozwoju jest dużo, podoba mi się to, że nie jesteśmy nastawieni cały czas na jeden sposób pisania aplikacji czy jedną, narzuconą technologię. Zawsze możemy spróbować czegoś nowego, zobaczyć jak działa i ewentualnie wdrożyć dane rozwiązanie do następnych projektów bądź je porzucić.

Z jakimi technologiami głównie pracujesz?

Ostatnimi czasy jest to głównie iOS, chociaż czasem tęsknie za Androidem. Tak jak pisałem wcześniej każdy system ma swoje plusy i minusy, spędzając za dużo czasu w jednym systemie zaczynamy doceniać plusy innych. Wracając jednak do technologii, projekty w Kissie są bardzo różnorodne. Właściwie każda nowa aplikacja korzysta z innych technologii i rozwiązań, co jest bardzo korzystne dla własnego rozwoju.

Co polecasz do nauki i treningu osobom, które chcą zostać programista iOS?. 

Nie polecę tutaj żadnej konkretnej strony czy tutorialu. Sądzę że najlepszym sposobem na naukę jest wymyślenie sobie aplikacji, którą chce się napisać (oczywiście na początek powinno to być coś prostego) i robienie wszystkiego, aby ją zaprogramować. Czas, który spędzimy wyszukując rozwiązania pojawiających się problemów, czytając dokumentację czy przeglądając kod źródłowy podobnych aplikacji na pewno nie będzie czasem straconym.

O firmie KISS

KISS digital jest firmą technologiczną o szerokich kompetencjach związanych z programowaniem aplikacji webowych i mobilnych. Jednak to co istotne, to fakt że wspieramy klientów w całym procesie wytwarzania produktu, tj. począwszy od projektów graficznych, poprzez badania UX/UI, programowanie, aż po wdrożenie i wsparcie w kampanii reklamowej. Dodatkowo, poza świadczeniem usług, projektujemy także własne rozwiązania sprzętowe; jesteśmy m.in. autorami dedykowanego dla samochodów, urządzenia Loxet. 

Nasze motto to "Keep It Simple, Stupid" - które oznacza, że w każdym aspekcie naszej działalności używamy możliwie prostych środków - w tym również staramy się nie nadużywać marketingowego lania wody ;)

Programista iOS - Apple zawsze w modzie

Praca z ekosystemem Apple pozwala na świetny rozwój i możliwość poznania nowych elementów. Jednocześnie programując na iOS, można rozwijać się również w kierunku Androida, a aplikacje mobilne na pewno szybko nie stracą na popularności. Moim zdaniem ciekawa ścieżka dla wszystkich osób, które chcą stać się deweloperami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu