Praca w IT

Ile zarabiają wolni strzelcy w Polsce? Zarobki freelancerów w 2019 roku

Grzegorz Ułan
Ile zarabiają wolni strzelcy w Polsce? Zarobki freelancerów w 2019 roku
25

Bycie freelancerem to coraz popularniejsza forma zarabiania w Polsce, dająca wolność i swobodę, a także jedną z najbardziej elastycznych form zdobywania wynagrodzenia. Jakie usługi świadczą ci, którzy najwięcej zarabiają na byciu wolnym strzelcem? Najnowszy raport, który otrzymaliśmy od platformy Useme.eu, odpowiada nam na to pytanie dość jednoznacznie.

W Polsce jest aktualnie 220 tysięcy freelancerów, z czego dla ponad połowy - 115 tysięcy to jedyna forma zarobku i utrzymują się wyłącznie w ten sposób.

Jakie branże gwarantują najlepsze zarobki? Nie będzie tu zaskoczeniem, że programiści, ale również tłumacze, fotografowie czy graficy nie mogą narzekać, z kolei copywriterzy mogą liczyć na sporo zamówień, jednak za nieporównywalnie niższą kwotę.

Największe zarobki, powyżej 5 tysięcy zł na rękę deklaruje 29% programistów, na drugim miejscu są tu tłumacze 11%, dalej twórcy fotografii, treści wideo czy animacji - 9% i graficy - 6%, w przypadku copycopywriterów jest to 5%.

Przemysław Głośny, prezes zarządu platformy Useme.eu:

Liczba osób zarabiających powyżej 5 tys. zł na rękę urosła w 2019 r. w stosunku do roku ubiegłego o 5,3%, uzyskując wynik na poziomie 8,53%. Wśród nich jest wielu wolnych strzelców, których zarobki przekraczają 15 tys. zł netto miesięcznie.

Zarobki mieszczące się w aktualnej średniej krajowej - pomiędzy 3 a 5 tysięcy na rękę deklaruje prawie 13% badanych freelancerów, pomiędzy 2 a 3 - 14,1%, 21,9% od 1 do 2 tys. zł i 42,2% zarabia do tysiąca zł miesięcznie.

Jakie są najpopularniejsze branże wśród wolnych strzelców? Najwięcej mamy tu copycopywriterów, bo aż 30%, sporą grupę stanowią też graficy - 24%, a najwięcej zarabiający programiści - 12%. Podobny odsetek odpowiada też za tworzenie stron www czy twórców fotografii, wideo i animacji.

Dla kogo świadczą swoje usługi? Okazuje się, że najmniejszy odsetek stanowią tu duże firmy, którą wolą jednak zatrudniać na stałe takich specjalistów - 19,9%, zdecydowanie więcej osób fizycznych zatrudnia wolnych strzelców, małe i średnie firmy, ale najwięcej mamy tu mikroprzedsiębiorstw, które wskazuje 68,4% badanych.

Przemysław Głośny z Useme.eu:

Największy przyrost freelancerów następuje w branży programistycznej i szeroko pojętych usługach IT, w tym tworzeniu stron internetowych i aplikacji mobilnych. Tu jednak następuje też największy odpływ wolnych strzelców, którzy są kuszeni bardzo dobrymi zarobkami na stałych posadach w firmach - coraz częściej na zdalnych stanowiskach pracy, jako mobilni specjaliści. Ogólny podział kategorii prac freelancerskich w Polsce nie odbiega od światowych trendów - ok. 80% wszystkich wolnych strzelców to programiści, graficy i osoby zajmujące się tekstami, np. copywriting, tłumaczenia, etc.

60,7% freelancerów ma stałych klientów, a 58,3% korzysta też z poleceń i rekomendacji i 48,6% samemu szuka zleceń w sieci na portalach ogłoszeniowych.

Jak bardzo zapracowana to grupa osób? Freelancerzy, by osiągnąć satysfakcjonujący poziom wynagrodzenia w miesiącu podejmują się od 1 do 3 zleceń - 38% badanych, 22,3% od 3 do 5, a 13,6% od 5 do 10. Z kolei co siódmy - 13,6%, podejmuje się powyżej 10 zleceń miesięcznie. W porównaniu z rokiem ubiegłym zmniejszył się też odsetek osób deklarujących, że nie mają urlopu lub odpoczywają tylko w weekendy, a zwiększył się w przypadku osób wyjeżdżających na urlop trwający dwa tygodniu lub dłużej.

---
W badaniu wzięło udział 1242 freelancerów i zostało ono przeprowadzone w okresie I–III 2019 roku metodą CAWI. Najliczniejszą grupę respondentów stanowią osoby między 25 a 34 rokiem życia (51,5%), pochodzące z dużych (38,0%) i średnich miast (21,7%). W bieżącym roku odpowiedzi udzieliło niemal tyle samo kobiet co mężczyzn (50,4% do 49,6%).

Źródło: Useme.eu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu