Nauka

Młodzi, zdolni, z ciekawymi badaniami. Rozmawiamy z dwójką stypendystów Programu Start

Albert Lewandowski
Młodzi, zdolni, z ciekawymi badaniami. Rozmawiamy z dwójką stypendystów Programu Start
Reklama

Odkrywanie nowych zależności w świecie czy pewnych niespodziewanych rezultatów danych działań są czymś, co motywuje naukowców do dalszego badania świata. Ostatnio miałem okazję rozmawiać z dwoma utalentowanymi naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zostali wyróżnieni w programie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i otrzymali stypendium programu Start. Co ich wyróżniło spośród ogromnej liczby konkurentów?

Co roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyróżnia stu najzdolniejszych naukowców młodego pokolenia (do 30. roku życia), którym przyznaje stypendia programu START, żeby docenić ich wybitne postępy w najróżniejszych dziedzinach. Wśród laureatów są osoby zajmujące się m.in. matematyką, ekonomią czy informatyką. Stypendia laureatów z tych dziedzin, często bardzo mocno osadzonych w nowych technologiach, finansuje Narodowy Bank Polski. W tej grupie są m.in. Michał Włodarczyk, który zajmuje się informatyką teoretyczną i Wojciech Hardy, którzy bada zjawisko internetowego "piractwa" w Polsce i na świecie. Poniżej możecie zapoznać się z wywiadami przeprowadzonymi z tymi wybitnymi, młodymi naukowcami.

Reklama

O piractwie słów kilka. Wywiad z Wojciechem Hardym

.

?

.

Przeczytaj również: Pozytywny wpływ piractwa na promowanie filmu.

Jak natomiast to wygląda w dobie wszechobecnych serwisów streamingowych, na przykład Netlifx, Spotify, HBO GO?

.

?

Reklama

.

?

Reklama

.

Przeczytaj również: Musimy coś zrobić z hulajnogami!

W pogoni za optymalizacją. Wywiad z Michałem Włodarczykiem

.

?

.

Reklama

?

.

Przeczytaj również: Czym jest komputer kwantowy?

?

e.

Przeczytaj również: Informatyka w szkole to żart.

?

.

?

.

?

I m.

?

.

Warto odkrywać

Jestem ciekaw, co Wy sądzicie o postępach poczynionych w kategoriach informatyki teoretycznej oraz ekonomii na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia. Czy sami interesujecie się tymi dziedzinami nauki? Czy próbowaliście już swoich sił we własnych próbach odkrycia czegoś nowego?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama