Windows

Program do sprawdzania dysku. Jaki wybrać?

Jakub Szczęsny
Program do sprawdzania dysku. Jaki wybrać?
Reklama

Są takie sytuacje, w których warto przyjrzeć się kondycji naszego dysku. Nie chodzi tutaj jedynie o fizyczne uszkodzenia, czy też komunikaty wynikające z działania systemu S.M.A.R.T - istotne są także inne parametry jego pracy (np. zużycie w przypadku dysków SSD, temperatura i inne). Jak je sprawdzić i ocenić, czy z naszym dyskiem jest wszystko w porządku? Oto programy do sprawdzania dysku, które warto mieć.

Program do sprawdzania dysku - jak wskazujemy w temacie nie służy do naprawy dysku, ale do jego diagnozowania. Niektóre są na tyle kompleksowe, że wraz z nimi uzyskujemy aplikację do formatowania dysku lub innych operacji. Warto mieć na uwadze, że najwięcej zyskają dzięki nim posiadacze dysków HDD, które są podatne na fizyczne uszkodzenia. W przypadku dysków półprzewodnikowych (SSD), sprawa ma się odrobinę inaczej. Ich awarie wynikają z nieco innych sytuacji, lecz te również można zidentyfikować za pomocą proponowanych przez nas aplikacji.

Reklama

HD Tune

Zasadniczo najbardziej kultowy i doskonale rozpoznawalny program do sprawdzania dysku. Za pomocą HD Tune sprawdzicie czasy przesyłu danych, co w niektórych przypadkach pozwala na zidentyfikowanie pewnych problemów z działaniem podzespołu. Obecne są także testy pozwalające sprawdzić ewentualne błędy na dysku, a także podgląd parametrów S.M.A.R.T, które stanowią nierzadko "pierwszą linię" w kontekście nadchodzących błędów.

HD Tune oprócz tego pozwala na uzyskanie informacji na temat modelu dysku, parametrów jego pracy (np. temperatura), wersji oprogramowania układowego, itp. Program współpracuje nie tylko z dyskami HDD - jest kompatybilny również z półprzewodnikowymi odpowiednikami.

HD Tune: wersja darmowa oraz wersja PRO do pobrania tutaj

MHDD

Jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi do sprawdzania dysków. Warto na samym początku nadmienić, że wiele dostępnych w programie komend może doprowadzić nawet do uszkodzenia podzespołu - zanim użyjecie funkcji tego programu, upewnijcie się, że wiecie co robicie!

Autorem MHDD jest Dimitry Postrigan, który znany jest ze swojego doświadczenia w ratowaniu danych z dysków. Program działa niskopoziomowo: komunikacja z podzespołem odbywa się z pominięciem oprogramowania sterującego komputerem (BIOS/UEFI). Wymagane jest, aby obraz z programem albo wypalić na płycie, albo uruchomić z klucza USB. MHDD pozwala na szeroką diagnostykę dysku, a także wykonanie zaawansowanych operacji takich jak format niskopoziomowy, usuwanie wolnych sektorów i inne. Tą propozycją powinni zainteresować się przede wszystkim zaawansowani użytkownicy, którzy oczekują od takiego programu wysokiej sprawności działania i ogromnych możliwości.

MHDD - link do pobrania

Jak zainstalować Windows z pendrive? Oto nasz poradnik

ATTO Disk Benchmark

Może nie tak zaawansowany jak poprzednik, ale z pewnością warty uwagi. Warto podkreślić fakt, iż ATTO Disk Benchmark to program do sprawdzania dysku, który symuluje realne użycie tego podzespołu, co może stanowić istotny argument za wykorzystaniem akurat tej propozycji. Poza tym, ATTO Disk Benchmark pozwala na podejrzenie wszystkich istotnych parametrów pracy dysku - niezależnie od tego, czy korzystacie z wariantu HDD czy SSD.

Reklama

W trakcie testów dysku, ATTO Disk Benchmark korzysta z różnych wielkości przesyłanych plików oraz metod zapisu, co pozwala na imitowanie realnych warunków, w jakich na co dzień pracuje ten podzespół. Dlatego też, wielu użytkowników wskazuje na to, że ATTO Disk Benchmark wskazuje na najbardziej miarodajne wyniki odnoszące się do dysku twardego. Ci z Was, którzy cenią sobie dokładność testów powinni zainteresować się akurat tym programem. Szczególnie, jeżeli nie potrzebujecie tak zaawansowanych funkcji, jak w przypadku chociażby MHDD skierowanego do profesjonalistów.

ATTO Disk Benchmark - strona producenta programu

Reklama

Najprostszy w zestawieniu: Crystal Disk Info

Załóżmy, że nie potrzebujecie zaawansowanych benchmarków, nie chcecie przeprowadzać niskopoziomowych formatów, nie interesują Was dokładne, piękne wykresy. W takich sytuacjach Crystal Disk Info powinien sprawdzić się świetnie - pozwala na odczytanie parametrów S.M.A.R.T z dysku oraz określenie parametrów pracy. Szybki, aczkolwiek bardzo dokładny test służy do określenia przez program ogólnej kondycji podzespołu. Ogromną zaletą jest prosty interfejs, z którym dadzą sobie radę również mniej zaawansowani użytkownicy.

Za pomocą tego programu sprawdzicie nie tylko dyski HDD czy SSD, ale także pamięci przenośne - warto o tym pamiętać rozpoczynając swoją przygodę z tym programem!

Crystal Disk Info - link do pobierania

Program do sprawdzania dysku - jaki powinieneś wybrać?

To, jaki program do sprawdzania dysku wybierzecie zależy głównie od Was. My możemy Wam tylko polecić niektóre propozycje, które warto wybrać. Oczywiście, ta lista może być niepełna, bo każdy z Was może zaproponować nam program, którego nie umieściliśmy w zestawieniu: skupiliśmy się na tych najpopularniejszych i naszym zdaniem, najlepszych!

Pewne jest jednak to, że użytkownicy mniej zaawansowani nie powinni interesować się programem MHDD, który może przerosnąć ich możliwości i jednocześnie - nie spełnić ich oczekiwań. To właściwie kombajn, który pozwala nie tylko na sprawdzenie dysku, ale i jego naprawę - we wprawnych rękach. MHDD powinien być więc opcją dla "power-userów" szczególnie zainteresowanych dyskami. Dla mniej obeznanych użytkowników zdecydowanie przeznaczony jest Crystal Disk Info.

Reklama

Jak sprawdzić baterię w Windows? Oto co musisz zrobić

W codziennych zastosowaniach u typowych użytkowników komputerów z pewnością sprawdzi się HD Tune, który jest najprawdopodobniej najbardziej uniwersalnym programem. Właściwie każda grupa użytkowników będzie z nich zadowolona - począwszy od tych nieco mniej zaznajomionych z tematyką dysków, a skończywszy na power-userach.

ATTO Disk Benchmark natomiast to gratka dla osób, które oczekują od benchmarku głównie dokładności oraz symulacji prawdziwych warunków pracy w trakcie testów. Niemniej, interfejs ATTO powinien odpowiadać również tym użytkownikom, którzy niekoniecznie mają ogromną wiedzę na temat dysków i zasad ich działania.

Program do sprawdzania dysku to coś, co warto mieć

I to nie tylko wtedy, gdy z naszym dyskiem dzieje się coś złego. Tego typu oprogramowanie może przydać nam się w trakcie okresowej diagnostyki naszego urządzenia. HDD czy SSD to niezwykle istotne podzespoły na których trzymamy dane - ich awarie mogą oznaczać utratę istotnych dla nas informacji. Oczywiście, backup to rzecz święta i powinniśmy go wykonywać jak najczęściej, ale mimo wszystko, warto mieć na uwadze kondycję zainstalowanego w komputerze modułu. Programy do sprawdzania dysku z pewnością nam w tym pomogą!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama