Ostatnio zastanawiałem się nad tym, dlaczego mój laptop działa zauważalnie krócej na jednym cyklu ładowania. "Magicznie" przypomniałem sobie, że jest ze mną już dobre kilka lat, a gwarancja minęła. Moje podejrzenia spadły na zużyty akumulator, co istotnie mnie zasmuciło. Dobrze wiem o tym, że w przypadku mojego modelu, bateria jest trudno wymienialna: ale to przecież "urok" cienkich i lekkich ultrabooków.
Owszem, można zainstalować dodatkowe programy dla Windows, które sprawdzą kondycję naszej baterii. Do dyspozycji użytkowników są takie akcesoria jak BatteryCare, BatteryEater i inne - ja jednak postanowiłem, że spróbuję dokonać ewaluacji stanu akumulatora w laptopie bez instalowania czegokolwiek. Wynik tej operacji wcale mnie nie zdziwił: okazało się bowiem, że bateria jest już "na wykończeniu" i jest blisko utraty połowy swojej nominalnej pojemności.
Najprostszy sposób oceny żywotności baterii w laptopie
Systemy Windows (mówię tutaj o wersjach od 7 wzwyż) pozwalają na ocenę żywotności baterii - zasadniczo za pomocą dwóch narzędzi. Użytkownicy Windows 8 i 7 mogą skorzystać z Energy Report, natomiast Windows 10 - Battery Report (mogą wywołać również poprzednika). Przy czym warto pamiętać, że nowsza odsłona narzędzia skupia się głównie na akumulatorze, a poprzednia tyczy się kwestii zasilania ogółem.
Zobacz także: Bateria naładowana w 13 minut? Proszę bardzo
Jak wywołać raport dotyczący akumulatora w systemie Windows 10? To bardzo proste. Wystarczy, że w Windows PowerShell wywołacie komendę: powercfg /batteryreport. Interfejs tekstowy po wszystkim poinformuje Was, w jakiej lokalizacji znajduje się wygenerowany raport. Przenieście się do niego i uważnie obejrzyjcie. Dla żywotności baterii najważniejszy jest stosunek parametrów: Design Capacity / Full Charge Capacity. Jeżeli ten drugi bardzo różni się od pierwszego, znacie winowajcę krótkiego czasu pracy na jednym cyklu ładowania. Na moim prywatnym laptopie pełna pojemność wynosi 45 000 mAh, a pełne naładowanie jest możliwe jedynie do 26 mAh. Jest różnica, prawda?
Może się jednak zdarzyć tak, że Battery Report nie powie Wam nic na temat zainstalowanej baterii (tak jak na przykładzie Della, z którego obecnie korzystam). Wtedy użytkownicy Windows 10 powinni skorzystać z podobnego narzędzia. To właśnie ono jest głównym akcesorium diagnostycznym odnoszącym się do baterii dla użytkowników Windows 8 oraz Windows 7.
Sprawdzanie żywotności baterii na systemach Windows 7 i Windows 8 opiera się na komendzie powercfg -energy. Aby ją wywołać, należy uruchomić Wiersz Polecenia w trybie administratora (to bardzo istotne). Generowanie raportu odrobinę trwa (około minuty), po tym interfejs tekstowy poinformuje Was o tym, gdzie został umieszczony jego wynik. Otwórzcie ten plik i odczytajcie go.
W tym raporcie widać już nieco więcej informacji na temat baterii - pojemność nominalna i ostatnie pełne naładowanie nie różnią się od siebie znacząco. Przy okazji, w tym dokumencie możecie podejrzeć, czy nie występują inne problemy z zasilaniem, które mogą powodować gorsze czasy pracy na jednym cyklu ładowania.
Co zrobić z zużytą baterią?
Wymienić, po prostu. O ile w przypadku laptopów z wymiennym modułem akumulatora jest to bardzo proste, tak już użytkownicy bardziej zwartych konstrukcji - takich, w których nie przewidziano prostej wymiany mogą mieć problem. Niemniej - w przypadku zestawów, które w dalszym ciągu nam dobrze służą i nie chcemy ich wymieniać - warto zainwestować w nowy akumulator. Nie doda nam to wydajności, ale z pewnością wpłynie na komfort pracy ze sprzętem.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu