Felietony

Producenci „zbroją się” przed premierą Windows 8 – część 4: Asus

Konrad Kozłowski
Producenci „zbroją się” przed premierą Windows 8 – część 4: Asus
3

Firma Asus jest kojarzona przede wszystkim z jednym z najlepszych tabletem z systemem Android na rynku - Transformerem. Był on udanym produktem, dlatego wcale nie zdziwiłem się gdy zorientowałem się, że seria Transformer doczeka się kolejnego modelu - tym razem z Windowsem 8 na pokładzie. Jednak wię...

Firma Asus jest kojarzona przede wszystkim z jednym z najlepszych tabletem z systemem Android na rynku - Transformerem. Był on udanym produktem, dlatego wcale nie zdziwiłem się gdy zorientowałem się, że seria Transformer doczeka się kolejnego modelu - tym razem z Windowsem 8 na pokładzie. Jednak większość uwagi odebrał mu Asus Taichi, laptop z... dwoma ekranami.

Ogłoszone wcześniej modele tabletów Asusa zostały w okolicach sierpnia przemianowane na Vivo Tab RT i Vivo Tab. Model z Windowsem RT (stąd nazwa) będzie posiadał ekran o przekątnej 10,3 cala ze standardową rozdzielczością 1366 na 768 pikseli, i wykonany będzie w technologii IPS. Wewnątrz znajdziemy procesor od NVIDII - Tegra 3 z czterema rdzeniami oraz 2 gigabajty pamięci RAM. Do dyspozycji użytkownika z 32 gigabajtów pozostanie około 20. Asus Vivo Tab RT wyposażony został w dwie kamery: przednią - 2 megapikselową, tylnią - 8-megapikselową, z diodą doświetlającą i funkcją autofocus. Przewidywany czas pracy na baterii wynosi 8 godzin.

Asus VivoTab RT

Jego "doroślejszy" brat, Vivo Tab cechuje się ekranem o przekątnej 11,6 cala, tym samym zestawem kamer i złącz, za to wnętrze jest już zgoła inne - Intel Atom i 2 gigabajty pamięci RAM, natomiast pamięć wewnętrzna została zwiększona do 64 gigabajtów. Obydwa tablety będzie można nabyć z stacjami dokującymi, pełniącymi naturalnie również rolę klawiatury.

Asus VivoTab

Transformer Book to kolejny Transformer od Asusa. Tym razem jednak jego podzespoły mogą wskazywać tylko na jedno - system Windows 8. Do wyboru będziemy mieli konfiguracje z procesorami Intel Core i7, i5 lub i3, 4 gigabajtami pamięci RAM, portem USB 3.0, układem graficznym od NVIDII oraz aż trzema rozmiarami ekranów: 11,6 , 13 i 14 cali. Elementem charakterystycznym będzie dodatkowa klawiatura.

Asus Transformer Book

Jak (prawie) zawsze na koniec zostawiam najciekawszy kąsek od producenta - Asus przygotował dwu-ekranowego laptopa/tablet o wymownej nazwie Taichi. Pierwszy z ekranów jest tam gdzie być powinien - wewnątrz urządzenia, drugi zaś zagościł na wierzchu pokrywy. Obydwa ekrany posiadają przekątną o długości 11,6 cala i rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli. Co ciekawe, mogą one pracować między innymi w trybie duplikowania ekranu. Całości dopełnia procesor Intel Core i5, 4 gigabajty pamięci RAM i 128 gigabajtowy dysk SSD.

Asus Taichi

Z założeń producenta wynika więc, że po zamknięciu pokrywy Asus Taichi będzie mógł pełnić rolę tabletu, a dzięki zastosowani standardowej budowy, możliwe jest jego odchylenie pod dowolnym kątem - jednak w tej sytuacji obawiałbym się o stabilność ekranu.

Moim zdaniem, najlepiej zapowiadającym się urządzeniem z całej oferty Asusa jest o dziwno tablet VivoTab, który jednak mnie zachwycił. Podobnie jak wyimaginowany pomysł na dwuekranowego laptopa. Możliwe jest też, że producent nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, bo pod koniec października spodziewany jest kolejny model - VivoBook.

Do tej pory z tej serii ukazały się:

Źródła grafik: pinoytechblog, Asus.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

asusWindows 8transformer book