Chrome

Problematyczny wygląd nowej karty w Chrome? Jest na to sposób

Konrad Kozłowski
Problematyczny wygląd nowej karty w Chrome? Jest na to sposób
46

Od około tygodnia użytkownicy przeglądarki Chrome sukcesywnie otrzymują dostęp do nowego wyglądu nowo otwartej karty. Ikony aplikacji zastąpione zostały polem wyszukiwarki, miniaturami do najcześciej odwiedzanych stron, zaś w prawym górnym rogu znajdziemy skróty do poczty Gmail czy naszego konta na...

Od około tygodnia użytkownicy przeglądarki Chrome sukcesywnie otrzymują dostęp do nowego wyglądu nowo otwartej karty. Ikony aplikacji zastąpione zostały polem wyszukiwarki, miniaturami do najcześciej odwiedzanych stron, zaś w prawym górnym rogu znajdziemy skróty do poczty Gmail czy naszego konta na Google+. Tym razem Google po prostu nie trafiło.

O nadchodzącej zmianie można było dowiedzieć sie znacznie wcześniej, ponieważ taki wygląd nowej karty pojawił się już jakiś czas temu w kanałach Canary i Beta Chrome'a, lecz cierpliwie czekałem aż pojawi się w finalnej wersji przeglądarki. Niestety pierwsze wrażenie, jak i następne kilka dni tylko utwierdziły mnie w przekonaniu jak nietrafioną decyzję podjął zespół odpowiedzialny za rozwój przeglądarki od Google.

Być może Googlersi uznali, że udostępnienie launchpada i umieszczenie przycisku "Aplikacje" na pasku zakładek będzie wystarczającym zamiennikiem - mylili się. Niemożliwa jest nawet zmiana nazwy przycisku, co pozwoliłoby mi na usunięcie etykietki i pozostawienie samej ikony. Dzięki temu zaoszczędziłbym po prostu sporo miejsca na pasku zakładek. Nie widzę także potrzeby posiadania pola wyszukiwarki po otwarciu nowej karty, gdyż tę samą rolę pełni dla mnie pole adresu, zdecydowanie bardziej przydatną są skróty do aplikacji.

Dotychczas niemalże każda nowość w Chrome była logicznym następstwem poprzednich zmian. Tym razem jednak odniosłem wrażenie, że Google przedobrzyło serwując nam coś takiego. Owszem, słyszałem także pochlebne opinie odnośnie odświeżonego wyglądu nowej karty, bądź zmiana była obojętna niektórym użytkownikom.

Jeżeli podobnie jak ja chcielibyście przywrócić poprzedni wygląd nowej karty to na całe szczęście jest to możliwe. Wystarczy kilka kliknięć i będziecie mogli znów cieszyć szybkim dostępem do Waszych aplikacji i skrótów. W tym celu udajemy się pod adres chrome://flags i odnajdujemy pozycję o nazwie: "Włącz rozszerzony interfejs API wyszukiwania dynamicznego". Tu wyberamy opcję "Wyłączone" i gotowe. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki (przycisk pojawi się na dole strony) otwarcie nowej karty zaskutkuje pojawieniem się siatki ikon naszych aplikacji.

Jak długo jeszcze będziemy mieli wybór pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami? Zapewne z czasem Google zrezygnuje z oferowania nam obydwu wyglądów nowej karty choć możliwe jest także, że niezbyt przychylne opinie zostaną zauważone i Google zdecyduje się na obranie innej drogi. A jak Wam podoba się nowa karta w Chrome? Przypadła Wam do gustu czy skorzystacie z możliwości powrotu do poprzedniego wyglądu?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleChromegoogle chrome