Intel

Prezentacja Intela potwierdza część domysłów. Są też nowości

Mateusz Stach
Prezentacja Intela potwierdza część domysłów. Są też nowości
1

Nie ma co. Obecny rok obfituje w informacje o nowych procesorach.

Mamy kolejny dowód na to, że konkurencja to piękna rzecz. Informacje o planach Intela i AMD odnośnie nowych procesorów pojawiają się z taką częstotliwością, że trudno złapać oddech.

Dopiero co pisaliśmy o ujawnieniu całej gromadki planowanych CPU firmy z Santa Clara w aplikacji AIDA64 i o ośmiordzeniowych procesorach dziewiątej generacji. A już pojawiła się grafika obrazująca to, co Intel zaplanował w desktopowych jednostkach centralnych na przyszły rok.

„Rozkłady jazdy” Intela mają to do siebie, że lubią się zmieniać. Choć mamy tu do czynienia z najnowszym uaktualnieniem i ta rozpiska może ulec zmianie. W uwiecznionym na zdjęciu slajdzie widać plany dotyczące trzech grup produktów. To odpowiednio HEDT (High-End Desktop) w materiałach określona jako X, procesory S z głównego nurtu oraz energooszczędne SoC z rodziny N. Z pewnością pozostałe slajdy skrywają dodatkowe informacje, jednak i bez nich jest ciekawie.

Wśród najwydajniejszych jednostek możemy się spodziewać zastąpienia pod koniec roku Skylake-X i Kaby Lake-X przez Cascade Lake-X. O tym ostatnim nie wiem właściwie nic i można tylko domniemywać, że zostanie on wykonany w litografii 14 nm ++. Przypomnę tylko, że to już trzecia wersja tego procesu technologicznego, co chyba potwierdza, jak bardzo Intel zmaga się z przejściem na 10 nm. Inną przesłanką do takiego twierdzenia jest brak w ujawnionych materiałach wzmianki o Ice Lake.

W Coffee Lake-S zwraca uwagę brak wśród wymienionych wariantów wersji z ośmioma rdzeniami. Wzmianka o większej liczbie dostępnych chipsetów tylko potwierdza wcześniejsze informacje. Zdecydowanie ten fragment tabeli jest „najnudniejszy” i rozczarowuje.

Również słabsze maszyny

W najtańszych i energooszczędnych maszynach nadejdzie w końcu oczekiwany już w tym roku Gemini Lake. Przeznaczone do komputerów biurowych jednostki wyciekły w specyfikacji technicznej cienkich klientów Fujitsu Futro. Znamy więc dokładne nazwy wymienionych w prezentacji dwu- i czterordzeniowych SoC o TDP na poziomie 10 W. To dwurdzeniowy Celeron J4005, czterordzeniowy Celeron J4105 oraz również czterordzeniowy Pentium J5005. Zostaną one pewnie nazwane Pentium Silver. Byłaby to naturalna konsekwencja dodania do wykonanych w wydajniejszej architekturze Pentiumów G przydomku Gold. Rozróżnienia wykorzystujące określenia kruszców wcześniej wprowadzono w serwerowej rodzinie Xeon Scalable Platform. Ciekawe, czy w przyszłym roku, w wyposażonych w Gemini Lake komputerach pojawi się w końcu wspierana już teoretycznie przez Apollo Lake pamięć LPDDR4.

Jeżeli śledziliśmy wcześniej wiadomości dotyczące planowanych układów Intela, nowa „roadmapa” na 2018 rok może wydawać się nieco rozczarowująca. Nie zapominajmy jednak, że AMD właśnie dało do zrozumienia, że prace nad architekturą Zen+ oraz Zen 2 są zaawansowane. Ze strony „niebieskich” nieroztropnym krokiem byłoby zatem wykładanie od razu wszystkich kart na stół. Miejmy nadzieję, że rywalizacja pomiędzy AMD a Intelem wskoczy w przyszłym roku na wyższy poziom. Z pewnością przyniosłoby to nam wiele korzyści.

Źródło: wccftech

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu