Polska

Nowe egzaminy na prawo jazdy. Będzie trudniej niż kiedykolwiek!

Kacper Cembrowski
Nowe egzaminy na prawo jazdy. Będzie trudniej niż kiedykolwiek!
14

Nadchodzi spora zmiana w egzaminach teoretycznych na prawo jazdy. O co chodzi w nowych testach?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy będzie jeszcze trudniejszy

Wkrótce testy na zdanie teoretycznej części egzaminu na prawo jazdy staną się jeszcze bardziej skomplikowane. Wszystko ze względu na decyzję Komisji Europejskiej, która dotyczy tak zwanego „testu percepcji ryzyka”, co ma lepiej przygotować przyszłych kierowców do zachowania na drogach i w konsekwencji zmniejszenia liczby wypadków samochodowych.

Źródło: Unsplash @danielcgold

Polskie firmy rozpoczęły już prace nad nowymi testami teoretycznymi, które zmienią sposób szkolenia kierowców, co ma bezpośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo. Oczywiście muszą to zrobić wszystkie kraje członkowskie.

Na czym polega test percepcji ryzyka?

Jak sama nazwa wskazuje, test ten polega na wskazaniu potencjalnego niebezpieczeństwa na drodze. Zdający będą oglądać materiał wideo i w odpowiednim momencie, kiedy stwierdzą, że dana sytuacja może doprowadzić do wypadku, będą musieli zareagować.

Źródło: Unsplash @plhnk

Chodzi o najróżniejsze sytuacje: od dziecka jadącego na rowerze po chodniku, które w każdej chwili może wyjechać na jezdnię, po moment, w którym kierowca właśnie zaparkowanego samochodu przy ulicy będzie chciał opuścić pojazd. Klikanie bez większego namysłu nie będzie raczej miało żadnego sensu i żeby zdać test, trzeba będzie uważnie się rozglądać i brać pod uwagę wszystkie możliwości — jeśli zdający zareaguje za szybko lub zbyt wolno, zwyczajnie nie dostanie punktu.

Nowy test ma uświadomić przyszłym kierowcom, że nie są jedynymi uczestnikami ruchu — i nawet jeśli jeżdżą zgodnie z przepisami, to osoby i pojazdy trzecie również są w stanie stworzyć zagrożenie i należy potrafić się w takiej chwili odpowiednio zachować. Warto zaznaczyć, że takie egzaminy są już w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii, Australii czy Niemczech.

Źródło: Unsplash @xokvictor

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Nowe testy mają wejść w życie za 3 lata, w 2026 roku. Nie można jednak wykluczyć możliwości, że nowe egzaminy teoretyczne zawitają nieco szybciej.

Źródło: BRD24

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news