Blisko 436 mln zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy przeznaczone zostanie na inwestycje mające zagwarantować szybki internet dla wszystkich w całej Polsce.
Wydawać by się mogło, że w 2024 r. dostęp do szerokopasmowego internetu jest na porządku dziennym i każdy może cieszyć się z wysokich prędkości pobierania i wysyłania danych. Nic z tych rzeczy. W Polsce wciąż wiele jest miejsc, w których działają wolne sieci, które wymagają modernizacji i całkowitej zmiany infrastruktury. W ramach programów realizowanych przez rządy, "ciemnych miejsc" na mapie naszego kraju ubywa, jednak droga do pełnego sukcesu jeszcze daleka.
- Dostęp do szybkiego i stabilnego Internetu wyrównuje szanse edukacyjne czy zawodowe, a także daje obywatelom możliwości rozwoju. Właśnie dlatego jednym z naszych kluczowych celów jest pokrywanie nowoczesną siecią coraz większej liczby internetowych białych plam. Poszczególne inwestycje stanowią kolejne kroki w realizacji naszego planu, jakim jest zapewnienie obywatelom w całej Polsce dostępu do niezawodnej i szybkiej sieci
– mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski prezentując wyniki trzeciego konkursu realizowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, które zakończyło ocenę wniosków złożonych w ramach naboru dotyczącego Inwestycji C1.1.1, czyli "Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam".
Szybki internet dla wszystkich w całej Polsce. Kolejne inwestycje za grube miliony
W ramach rozstrzygniętego konkursu szybka sieć światłowodowa będzie budowana w poniższych województwach:
- dolnośląskie – 6 obszarów,
- kujawsko-pomorskie – 2 obszary,
- lubelskie – 9 obszarów,
- lubuskie – 1 obszar,
- łódzkie – 9 obszarów,
- małopolskie – 7 obszarów,
- mazowieckie – 11 obszarów,
- opolskie – 1 obszar,
- pomorskie – 5 obszarów,
- śląskie – 1 obszar,
- świętokrzyskie – 2 obszary,
- warmińsko-mazurskie – 1 obszar,
- wielkopolskie – 16 obszarów,
- zachodniopomorskie – 2 obszary.
Do tej pory odbyły się trzy konkursy w ramach których realizowane będą inwestycje w obszarach, gdzie potrzebne są szybkie sieci i szerokopasmowy dostęp do internetu. Poprzednie dwa nabory zakończyły się podpisaniem 112 umów na łączą kwotę oscylującą w granicach 2,1 miliarda złotych. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, dzięki temu 459 000 nowych punktów adresowych zyska bezpieczne, szybkie i stabilne połączenie z siecią.
Stock image from Depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu