Praca w IT

Ponad połowa kobiet pracujących w IT zdobywała wiedzę poza studiami. Ile zarabiają?

Grzegorz Ułan
5

Zwykle dzielimy się z Wami raportami z rynku pracy IT bez rozróżniania na płeć pracowników. Tym razem przy okazji zbliżającego się Dnia Kobiet skupimy się tylko na kobietach. Oto raport z badania No Fluff Jobs - „Kobiety w IT. Zarobki, warunki pracy i oczekiwania względem pracodawców”.

W badaniu tym, No Fluff Jobs podzielił kobiety na dwie grupy. W pierwszej znalazły się kobiety, które już pracują w IT. Drugą grupę stanowiły kobiety, które deklarowały zamiar rozpoczęcia pracy w IT.

W badaniu wzięło udział 2 650 kobiet, 61% z nich stanowiły kobiety w wieku z przedziału 25–34 lata, 20% w przedziale 35–44 lata i 16% - 18–24 lata. Jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe, najwięcej było juniorek - 23% oraz kobiet na poziomie doświadczenia mid/regular - 31%. Z kolei seniorki stanowiły 14% ankietowanych, ekspertki - 5%. Natomiast pozycje stażowe reprezentowało 9% uczestniczek badania, a 18% nie określiło swojego poziomu doświadczenia.

Jeśli chodzi o wykształcenie, najwięcej kobiet ukończyło studia magisterskie - 61%, studia licencjackie bądź inżynierskie – 29%, a szkołę średnią - 9%.

Najpopularniejsze specjalizacje wśród kobiet w IT

Największą reprezentację wśród kobiet pracujących w IT stanowiły programistki - 34%, specjalizujące się w obszarach Backend, Frontend, Fullstack i DevOps, mniej było testerek - 16%, piastujących stanowisko Project Manager - 8,4% oraz specjalistek UX/UI - 8%.

Najpopularniejsze technologie i frameworki

Java i JavaScript to najczęściej wymieniane specjalizacje wśród kobiet pracujących w IT, łącznie 27% wskazań, na dalszych miejscach znalazły się języki Python oraz SQL po 11%.

Jak zaczynały swoją przygodę z IT? Studia informatyczne lub pokrewne ukończyło 28% kobiet, a 22% deklarowało, iż są samoukami, do tego 12% wzięło udział w specjalistycznych kursach, a 19% podjęło pracę w IT po studiach nie związanych z informatyką, co daje łącznie 53% kobiet pracujących w IT, które nie ukończyły studiów informatycznych. Zeszłoroczne badanie wskazywało na 42% takich kobiet.

Aleksandra Bis Founderka DareIT:

Jak wiemy na podstawie własnego doświadczenia i historii naszej społeczności Dare IT - do branży IT można trafić z wielu ścieżek. Wśród kobiet odnoszących sukcesy w tym sektorze znajdziemy te, które skończyły studia informatyczne, jak i te, które studiowały archeologię, iberystykę, orientalistykę, architekturę, medycynę, prawo, resocjalizację - wachlarz kierunków studiów jest naprawdę szeroki! Branża IT mieści tak wiele specjalizacji, że nieustannie można poszerzać zakres kompetencji, wchodząc w nowe dziedziny IT lub zwiększając zakres kompetencji w naszym bazowym obszarze działania.

Zarobki kobiet w IT względem ich poziomu doświadczenia

Poczynając od juniorek, te zarabiają w przedziale od 3 do 4 tys. zł netto, a ich oczekiwane wynagrodzenie mieści się w widełkach 5 do 6 tys. zł. Z kolei kobiety na poziomie mid/regular mają dwa razy większe oczekiwania finansowe niż obecne wynagrodzenie w przedziale od 5 do 6 tys. zł.

Najbardziej zadowolone z zarobków w branży IT są seniorki z deklarowanym wynagrodzeniem na poziomie od 10 do 15 tys. Tyle samo zarabiają ekspertki, choć oczekiwałyby zarobków większych niż 20 tys. zł.

Umowa o pracę czy kontrakt B2B?

Kobiety pracujące w IT najczęściej zatrudnione są na umówie o pracę - 70%, a na kontrakcie B2B - 20%, to mniej więcej pokrywa się z preferowaną przez nich formą zatrudnienia.

Joanna Pruszyńska, Product Manager:

Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że podczas pandemii zwiększyła się liczba kobiet, które preferują zatrudnienie na podstawie Umowy o pracę. Właściwie od zawsze, na każdym kontynencie, poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe dla kobiet, a Umowa o pracę uważana jest za najstabilniejszą formę zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że nie daje ona żadnych gwarancji, a pracodawcy coraz częściej decydują się na nowe modele zatrudnienia, których nie powinniśmy się obawiać.

Aspekty pracy cenione przez kobiety w IT i role w zespołach

Kobiety doceniają w pracy IT dobrą atmosferę, wysokie zarobki i możliwość rozwoju, te trzy aspekty pracy w IT wskazywało ponad 60% badanych. Na dalszych miejscach znalazła się między innymi możliwość pracy zdalnej czy udział w ciekawych projektach.

Zdecydowana większość kobiet pracujących w IT piastuje stanowisko specjalistki - 67%, ale też sporo z nich zajmuje stanowiska menadżerskie - 18%.

Kobiety spoza branży IT

Kobiety, które dopiero planują się przebranżowić i zacząć pracę w IT, pracują aktualnie w bankowości i finansach, marketingu, sprzedaży, przemyśle i inżynierii czy w HR, co nie znaczy, że nie mają już jakiegoś doświadczenia w IT. 18% z nich określiło swój poziom doświadczenia jako mid/regular, 10% – senior, a 7% – ekspert.

Przeważającą motywacją do stałej zmiany zawodu są wyższe zarobki - 70% wskazań, możliwość rozwoju osobistego - 51% i 40% uważa branżę IT za pasjonującą.

Pożądane specjalizacje IT wśród kobiet spoza branży

Jeśli chodzi o wybrane specjalizacje, w których chciałyby się spełniać w pracy IT żadna ze wskazań nie wysuwa się jakoś wybitnie ponad pozostałe.

Najwięcej wskazań było po stronie UX/UI - 15%, dalej mamy Testing oraz Project Management po 10%.

Aktualne i pożądane zarobki wśród kobiet spoza IT

Większość z kobiet, które chcą rozpocząć pracę w IT zarabia obecnie od 2 tys. zł do 4 tys. netto, a najbardziej oczekiwanym przedziałem płacowym są zarobki w przedziale od 4 tys. zł do 7 tys. zł. Sporo jednak, bo 27% oczekuje zarobków powyżej 10 tys. zł.

Aktualne i pożądane typy umów kobiet spoza IT

Deklarowane i pożądane typy umów kobiet, które chcą rozpocząć pracę w IT? Tu wielkiego zaskoczenia nie będzie, mamy w tym zakresie podobne wskazania jak wśród kobiet już pracujących w branży.

Umowa o pracę to aktualna forma zatrudnienia dla 74%, a 82% oczekiwałaby takiej formy. Z kolei na kontrakcie B2B pracuje 11%, a dla 14% to pożądana forma zatrudnienia.

Jak kobiety przygotowują się do wejścia w branżę IT?

Na koniec dane odnoszące się do sposobu w jaki kobiety przygotują się do zmiany pracy na branżę IT. 49% z nich deklaruje, że samodzielnie przygotowuje się do zmiany zawodu, co czwarta podjęła dodatkowe kursy specjalistyczne IT, a 7% zdecydowało się na dodatkowe studia informatyczne. 18% z kolei nie zdradziło w jaki sposób przygotowuje się do zmiany zawodu, a 1% - po ukończeniu szkoły średniej.

Źródło: No Fluff Jobs
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu