Praca w IT

Pandemia nie straszna w branży IT. W 2020 r. wzrosły wynagrodzenia o 13% - UoP i 18% - B2B

Grzegorz Ułan
Pandemia nie straszna w branży IT. W 2020 r. wzrosły wynagrodzenia o 13% - UoP i 18% - B2B
80

Serwis No Fluff Jobs udostępnił nam najnowszy raport z wynagrodzeń w branży IT za ubiegły rok, z którego wynika, że specjaliści IT mogli liczyć na wzrosty wynagrodzeń w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Za nami najtrudniejszy dla wielu branż rok, dla części wręcz tragiczny w skutkach. Wiele osób straciło pracę, część musiała się liczyć z obniżką wynagrodzeń, a część czeka kolejny rok niepewności. Jednak, jak wynika z nowego raportu No Fluff Jobs branża IT wydaje się nie dotknięta tymi zawirowaniami.

No Fluff Jobs to portal z ogłoszeniami pracy w branży IT, w których pracodawcy mogą publikować swoje oferty pracy z obowiązkowym podawaniem „widełek” wynagrodzeń. Twórcy serwisu przeanalizowali je pod kątem wysokości płac w 2020 rok i okazało się, że wzrosły one w tej branży na każdym polu, niezależnie od specjalizacji.

Analizując tylko dolne granice tych „widełek” ofert, w przypadku umów o pracę średnie wynagrodzenia wzrosły o 13% w porównaniu z rokiem 2019, a w przypadku umów B2B o 18%. Dla przykładu specjaliści backendowi mogli przebierać w ofertach z wynagrodzeniem o 1,5 tys. zł większym, które to urosły w 2020 roku do 18 tys. zł.

Średnie najniższe wynagrodzenia wzrosły w całej branży z 8000 zł do 9500 zł netto, a na kontraktach B2B - z 11 000 zł do 13 000 zł netto. Natomiast jeśli chodzi o górne granice widełek, średnie wynagrodzenia wzrosły nieco mniej, ale nadal były dużo wyższe niż w 2019 roku. Na na kontrakcie B2B wzrosły o 12,5% z 16 000 zł do 18 000 zł netto, a przy umowach o pracę o 8% - z 13 000 zł do 14 000 zł netto.

Jak to się zmieniło w rozbiciu na specjalistów backendowych i frontendowych? Patrząc po maksymalnych zarobkach na jakie mogli liczyć w ofertach pracy, płace dla tych pierwszych wzrosły z 16 000 zł netto do 18 000 zł netto na kontrakcie B2B oraz z 14 000 zł netto do 15 700 zł netto na umowie o pracę. Z kolei płace dla specjalistów frontendowych wzrosły z 16 000 zł netto do 17 000 zł netto na kontrakcie B2B oraz z 13 500 zł netto do 15 000 zł netto na umowie o pracę.

W przypadku testerów również zaobserwowano wzrosty proponowanych wynagrodzeń, ale tylko w przypadku umów B2B - 2000 zł więcej niż w roku 2019, bez zmian przy umowach o pracę - maksymalnie 12 000 zł netto.

Jakie były najpopularniejsze technologie programowania w ofertach pracy w 2020 roku? Pracodawcy poszukiwali niemal w równym stopniu specjalistów ze znajomością języków backendowych, głównie programujących w językach Python i Java, jak i języków frontendowych, w szczególności były to osoby z doświadczeniem w programowaniu w Java Script czy Angular i React.

Podsumowując cały 2020 roku, twórcy serwisu No Fluff Jobs podają, że w minionym roku odnotowali największą liczbę rekrutacji od początku powstania serwisu - 26 tysięcy. Porównując to tylko z rokiem 2019 ich liczba wzrosła aż o 60%.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs:

Świat IT przestaje mieć fizyczne granice. Doświadczeni programiści z Polski coraz częściej rozglądają się za pracą w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii w poszukiwaniu ciekawych projektów, świeżych doświadczeń i wyższych zarobków. Z tego samego powodu polskie firmy przyciągają programistów z innych krajów, np. z Ukrainy i Białorusi. To wyzwanie dla pracodawców, którzy często nie są gotowi do przyjęcia do zespołu osób, z którymi komunikacja odbywa się wyłącznie w języku angielskim. Będą jednak musieli je podjąć, ze względu na dysproporcję między zapotrzebowaniem na usługi informatyczne względem liczby dostępnych na rynku specjalistów. Dodatkowo, aby zatrzymać w firmie pracowników, polscy pracodawcy muszą konkurować m.in. w kwestii zarobków z zachodnioeuropejskimi lub amerykańskimi pracodawcami - w Polsce nadal brakuje 50 tys. programistów, a w Unii Europejskiej liczba ta sięga aż 600 tys.

Powyższy trend, o którym wspomina CEO No Fluff Jobs, widać było wyraźnie w zwiększonej liczbie ofert z możliwością pracy całkowicie zdalnej. Na początku 2020 roku jedynie 15% z wszystkich ofert pracy publikowanych było z taką adnotacją, a na koniec roku było ich już aż 40%.


Uwzględnione w raporcie oferowane wysokości wynagrodzeń to stawki miesięczne brutto na umowie o pracę oraz netto na umowie B2B. Podane w badaniu wartości są medianą - co oznacza, że 50 proc. specjalistów zarabia mniej niż podana kwota, a 50 proc. więcej.

Źródło: No Fluff Jobs.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu