Praca w IT

Rynek pracy IT w 2020 roku - najlepiej opłacane specjalizacje z zarobkami nawet do 22 tys. zł

GU
Grzegorz Ułan
51

Portal No Fluff Jobs z ogłoszeniami o pracę z obowiązkowym podawaniem widełek wynagrodzeń przez pracodawców, udostępnił nam dziś raport Rynek pracy IT w 2020 roku, obrazujący sytuację tej branży w tym trudny dla wielu okresie.

Liczba ogłoszeń o pracę w branży IT

W całym 2020 roku na portalu No Fluff Jobs ukazała się rekordowa liczba ogłoszeń o pracę dla specjalistów IT, bo aż 26 189, co było wzrostem w porównaniu z rokiem 2019 o 58%.

W pierwszym miesiącu pandemii, czyli w marcu 2020 roku wydawało się, że rynek pracy w tej branży musi przygotować się na trudniejszy okres. Opublikowano wtedy o 13% mniej ogłoszeń niż miesiąc wcześniej, jednak w czerwcu sytuacja się odmieniła, a wraz z drugą falą pandemii od września liczba ogłoszeń zaczęła rosnąć z miesiąca na miesiąc.

Również zainteresowanie specjalistów IT ofertami pracy w tej branży znacząco wzrosło, w ubiegłym roku portal odwiedziło 1,9 mln użytkowników, co było wzrostem o 18% w porównaniu z 2019 r., którzy to wygenerowali 24 mln odsłon - wzrost o 17%.

Niestety nie wszyscy chętni mogli liczyć na znalezienie interesujących ich ofert pracy. Aż 49% z tych ofert skierowanych było do specjalistów z dużym doświadczeniem, 46% ze średnim, a zaledwie 5% dla juniorów (rok wcześniej 11%).

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs:

Pandemia wpłynęła na problemy firm z płynnością finansową, wymusiła błyskawiczną transformację cyfrową w organizacjach i zamieszała także na rynku pracy. Rynek pracy IT lekko się „zapadł” w drugim kwartale roku, a firmy postawiły na doświadczenie. Jeszcze większego znaczenia nabrały jakość i wydajność. W rezultacie trudniejszy start mieli najmniej doświadczeni, czyli juniorzy. Dużo lepiej sytuacja prezentowała się pod koniec roku, gdy branża IT wróciła na właściwe tory i rynek zdecydowanie „odżył”, a liczba ofert na No Fluff Jobs osiągnęła rekordowy poziom. By sprostać zapotrzebowaniu na specjalistów IT, firmy będą musiały otworzyć się na pracowników z Europy Wschodniej i Azji.

Wysokość wynagrodzeń w branży IT

Najbardziej popularnym typem umowy o pracę w 2020 roku był kontrakt B2B, który pojawił się aż 3/4 ogłoszeń w minionym roku. Informatycy wybierający ten typ umowy mogli liczyć na średnie zarobki rzędu 13 000 zł - 18 000 zł netto (spory wzrost w porównaniu z 2019 rokiem, kiedy przedział ten wynosił 11 000 zł do 15 500 zł netto).

Z kolei, jeśli chodzi o umowę o pracę, ta opcja pojawiła się w niemal połowie ogłoszeń, ale tu widełki wynagrodzeń kształtowały się w przedziale od 9 500 zł do 14 000 zł brutto.

Patrząc po oczekiwanym doświadczeniu, częściej umowę o pracę proponowano juniorom - 73%, natomiast kontrakty B2B specjalistom z dużym doświadczeniem 87% z wszystkich ofert. W ogłoszeniach pojawiały się też umowy zlecenia czy o dzieło, proponowane w 17% ogłoszeń skierowanych do juniorów - to 4 razy więcej niż w przypadku ogłoszeń dla midów i aż 11 razy więcej niż osobom z największym doświadczeniem.

Na największe wynagrodzenie mogli liczyć specjaliści w dwóch kategoriach - Security i Big Data, w których dolna granica zarobków oscylowała na poziomie odpowiednio 16,8 tys. zł i 16 tys. zł, a górna - 21,7 tys. i 22 tys. zł. Nieco mniejsza mediana dotyczyła specjalizacji DevOps i Business Intelligence, a najmniejsza w przypadku UX/Design i Support.

W umowach o pracę zarobki w najlepiej opłacanych specjalizacjach są dużo niższe, specjaliści Security, Big Data i DevOps, mogli liczyć tu na maksymalne wynagrodzenie w wysokości 16 tys. zł. Najniższe płace pojawiały się z kolei w ogłoszeniach o pracę dla specjalistów Support, Testing oraz UX.

Najpopularniejsze technologie w branży IT

Backend

Najpopularniejszą kategorią w ofertach pracy był Backend, w której najbardziej pożądanymi była znajomość Javy i Gita, które to pojawiły się w 1/3 ofert, w co piątej Rest i SQL oraz ze znaczącym wzrostem Dockera i MySQL.

W kategorii tej maksymalne widełki wynagrodzeń kształtowały się w przedziale od 6 tys. zł przy umówię o pracę dla juniorów do 20 tys. zł dla seniorów na kontraktach B2B.

Najlepiej opłacanymi technologiami w tej kategorii były Java i Scala. Natomiast najniższe widełki pojawiały się w ofertach pracy dla backendowców ze znajomością PHP.

Fullstack

Nieco mniej ofert dotyczyło kategorii Fullstack, ale na uwagę zasługuje tu niemal dwukrotne zwiększenie ich liczby jeśli chodzi o specjalistów z dużym doświadczeniem. W co trzeciej ofercie wśród wymagań pojawiła się znajomość JavaScriptu, a w co czwartej Java i Git.

Nieznacznie niższe maksymalne zarobki mamy w tej kategorii, wynoszące 19,5 tys. zł dla seniorów i nieco wyższe dla juniorów - maksymalnie 7 tys. zł.

Frontend

Na trzecim miejscu jeśli chodzi o kategorie ofert jest Frontend, w której najważniejsza jest znajomość JavaScriptu, co wyszczególnione zostało w 60% ofert), CSS-a - 48% i HTML-a - 43%.W tej kategorii zyskuje coraz bardziej znajomość TypeScript, która pojawiła się 26% częściej w ofertach niż w 2019 roku.

W tej kategorii mamy najniższe wynagrodzenia w górnych granicach dla seniorów - 18 tys. zł i podobny poziom jeśli chodzi o najniższe dla seniorów - 7 tys. zł.

W podziale na technologie, najlepiej opłacana jest znajomość Angulara i JavaScript.

Mobile

Następną w raporcie technologią jest Mobile, ze znaczącym wzrostem znaczenia znajomości Kotlina i Kotlina i jednoczesnym spadkiem znaczenia technologii związanych z programowaniem obiektowym.

Tutaj maksymalne wynagrodzenia mieszczą się do tych w przedziale pomiędzy kategorią Fullstack a Frontend, bez zmian w porównaniu z pozostałymi technologiami w dolnych granicach wynagrodzeń - maksymalnie 7 tys. zł.

Testing

Kolejną w pozycją w kategoriach ofert to Testing, ale ze sporym wzrostem w porównaniu z 2019 roku, kiedy to liczba ofert w tej kategorii była niższa o 30%.

W tej kategorii maksymalne wynagrodzenie kształtowało się na poziomie 18 tys. zł, a najniższe 6 tys. zł.

DevOps

Dotarliśmy już do stosunkowo najmłodszej kategorii DevOps, która jednak rośnie z roku na rok. W 2020 roku pojawiło się w niej dwa razy więcej ofert niż jeszcze dwa lata temu, w zdecydowanej większości skierowanych dla osób z dużym doświadczeniem (97%) ze znajomością Linuksa, Docker, .NET czy AWS.

W tej kategorii mamy najwyższe maksymalne mediany wynagrodzeń, dla seniorów aż 20,1 tys. zł, a dla juniorów 8 tys. zł.

Najpopularniejsze lokalizacje

Na koniec zerknijmy na lokalizację ofert pracy. Najwięcej ofert o pracę w branży IT można było znaleźć w Warszawie i Krakowie, a we wszystkich lokalizacjach sytuacja tylko nieznacznie zmieniła się w porównaniu z rokiem 2019. Znaczący z kolei wzrost odnotowały oferty z możliwością pracy zdalnej, która pojawiła się w 31% wszystkich ofert, kiedy rok wcześniej było to zaledwie 9,1%.

Największe zarobki pojawiały się w ofertach na kontrakty B2B w Warszawie i Krakowie, a najniższe w Poznaniu i na Górnym Śląsku.

W przypadku umów o pracę sytuacja wyglądała nieco inaczej. Na lepsze zarobki można było liczyć w Krakowie niż w Warszawie, a najmniejsze pojawiały się w ofertach z Łodzi i Poznania.

Źródło: No Fluff Jobs.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu