Internet

Agora i 33 inne europejskie firmy pozywają Google. Domagają się blisko 2 miliardów euro

Kamil Świtalski
Agora i 33 inne europejskie firmy pozywają Google. Domagają się blisko 2 miliardów euro
6

34 europejskie firmy z 17 krajów połączyły siły i pozywają Google. Medialni giganci domagają się odszkodowania — walczą o 1,9 miliarda ruro!

Medialni giganci z Europy pozywają Google. Chodzi o nadużywanie swojej pozycji rynkowej

Jak informuje serwis Gazeta.pl, aż 34 europejskich wydawców zdecydowało się pozwać Google. Zarzucają jej wykorzystywanie swojej pozycji monopolistycznej na rynku. Analogiczne zarzuty kierowane są przeciwko internetowemu gigantowi od lat, ale gdy francuski organ zajmujący się ochroną rynkowej konkurencji orzekł o nadużywaniu dominującej pozycji na rynku technologii reklamowych (faworyzując własne narzędzia), dodało to firmom wiatru w żagle. Zamiast jednak rozdrabniać się na pojedyncze pozwy — 34 europejskie podmioty zdecydowały się połączyć siły i dochodzić swoich praw w holenderskim sądzie. Połączenie sił ma pomóc uniknąć niespójności i spirali kosztów.

Polecamy na Geekweek: Odciski palców można odtworzyć na podstawie dźwięków ekranu smartfona

Wielu wydawców poniosło straty w wyniku bezprawnych działań Google. Ważne jest, aby podjąć działania mające na celu nie tylko uzyskanie pełnej rekompensaty za poniesione szkody, ale także w celu zapewnienia, że antykonkurencyjne działania Google nie powtórzą się w przyszłości. Cieszymy się, że 34 duże firmy medialne zdecydowały się wystąpić z roszczeniami. Inni powinni zrobić to samo — mówi Jan Bart van de Hel, partner w Stek, która razem z kancelarią prawną wniosła pozew

Firmy domagają się odszkodowania ze względu na poniesione przez nie straty związane z mniej konkurencyjnym rynku. Twierdzą, że Google nadużywa swoją rynkową pozycję, przez co mają mniejsze przychody z reklam i płaciły mniej za usługi AdTech. Firmy które zdecydowały się pozwać Google to jedni z największych europejskich gigantów medialnych rozsianych w sumie po 17 krajach. Wierzą że wygrana z amerykańskim koncernem pozwoli wzmocnić europejski rynek. Czy to się uda? Cóż, na finał tej sprawy prawdopodobnie przyjdzie nam poczekać kilka dobrych lat.

Aktualizacja 29.02.2024

Otrzymaliśmy oficjalne oświadczenie Google w tej sprawie:

„Google prowadzi konstruktywną współpracę z wydawcami w całej Europie. Nasze narzędzia reklamowe, jak i te oferowane przez naszych licznych konkurentów w obszarze adtech, pomagają milionom stron internetowych i aplikacji finansować ich treści oraz umożliwiają firmom każdej wielkości skuteczne dotarcie do nowych klientów. Usługi te są dostosowywane i rozwijane we współpracy z tymi samymi wydawcami. Ten pozew jest spekulacyjny i oportunistyczny. Będziemy się mu stanowczo przeciwstawiać, opierając się na faktach.” - Oliver Bethell, Dyrektor ds. Prawnych, Google

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news