Felietony

Powstaje "polskie Rovio"? Grow App od Heureka na razie z ambitnymi planami

Grzegorz Marczak
Powstaje "polskie Rovio"? Grow App od Heureka na razie z ambitnymi planami
66

Rynek mobilny ma jeszcze bardzo dużo do udowodnienia jeśli chodzi o twarde liczby natomiast nie można zaprzeczyć, że potencjał jest. Pokazują to sukcesy między innymi takich firm jak Rovio, twórców legendarnego już Angry Birds. Wprawdzie mało kto wie, że Rovio musiało stworzyć kilkadziesiąt aplikacj...

Rynek mobilny ma jeszcze bardzo dużo do udowodnienia jeśli chodzi o twarde liczby natomiast nie można zaprzeczyć, że potencjał jest. Pokazują to sukcesy między innymi takich firm jak Rovio, twórców legendarnego już Angry Birds. Wprawdzie mało kto wie, że Rovio musiało stworzyć kilkadziesiąt aplikacji zanim trafili na tę jedną jedyną, która okazała się być hitem ale za to każdy widzi, że ma szansę.

Rękawicę podnoszą więc w tej branży coraz większe polskie podmioty - do takich z pewnością można zaliczyć polską grupę Heureka, która uruchamia firmę pod nazwą Grow App. Za organizację i rozwój spółki odpowiadają Michał Wolniak, dyrektor kreatywny Heureki i Piotr Friedberg, dyrektor zarządzający Pride & Glory Interactive. Operacyjnie spółkę prowadzi Łukasz Mikulski.

Jaki jest cel Grow App? W dużym skrócie jest to produkcja angażujących aplikacji z kategorii rozrywka. W początkowym etapie chcą wydawać jedną aplikację miesięcznie, po osiągnięciu pełnej efektywności planują osiągnąć poziom 24 aplikacji rocznie. Wydaje się więc, że będzie to fabryka aplikacji - natomiast w tej branży skala działania ma uprawdopodobnić sukces. Choć z pewnością nie zakładają, że będą na niego czekać tak długo jak Rovio :)

Aby nie rozpraszać się na dodatkowe płatne zlecenia i ominąć problem finansowania firmy w początkowym okresie , Grow App poszukuje inwestora. Na moje pytanie o kwotę inwestycji Michał Wolniak odpowiada:

Między 1 a 2 mln PLN. Inwestycja finansowa to minimum 1 mln. Pozostała część zależy od wybranego inwestora. Rozmawiamy m.in. z poważnymi koncernami międzynarodowymi, które mają duże możliwości i dodatkowe plany wobec takiej spółki, wynikające z oczekiwanej synergii z ich obecnym biznesem - taka sytuacja będzie wymagała dodatkowego finansowania.
Chcemy oddać 20% biznesu. Czemu tyle? Bo zdecydowaną większość potrzebnych do osiągnięcia sukcesu zasobów mamy. I finansowania nie potrzebujemy, żeby wystartować; nie mamy noża na gardle. Potrzebujemy go, żeby osiągnąć odpowiednią skalę działania i osiągnąć sukces szybciej. Chcielibyśmy w tym roku stworzyć hity na skalę międzynarodową.

Plan jest więc ambitny bo początkowa wycena spółki celuje w okrągłe 10 milionów złotych. Możliwe, że w branży startupowej są to kosmicznie duże pieniądze - kiedy jednak za tworzenie spółek zabierają się duże grupy z ugruntowaną pozycją na rynku wydaje się to być umiarkowana kalkulacja (tym bardziej, że to jest post-money valuation).

Heureka chce zrealizować pomysł, który teraz jest już eksploatowany przez dziesiątki młodych firm w Polsce. Podczas kilku ostatnich startupowych spotkań i konferencji miałem okazje poznać przynajmniej kilka mniejszych lub większych firm, które również w głowie mają sukcesy developerów takich gier jak Angry Birds czy aplikacji jak Instagram. Niestety realia sprowadzają marzenia na ziemię i w celu utrzymania działalności wiele z tych firm podejmuje się developmentu na zlecenie. Jest on wprawdzie dość intratny ale również rozpraszający. Grow App szuka więc pieniędzy aby taka sytuacja w przypadku ich spółki nie miała miejsca.

Pytanie tylko czy słusznie? Licząc na pojedynczy sukces można czekać bardzo długo. Tymczasem informacje z rynku mobilnego pokazują, że naprawdę duże pieniądze czekają na developerów aplikacji. Według research2guidance.com i niedawno opublikowanego raportu rynek związany z produkcją (i wszystkim co z tym związane) aplikacji jest wart ponad 20 miliardów dolarów, gdy tymczasem wartość sprzedaży aplikacji mobilnych to w 2011 roku w granicach 7 miliardów dolarów.

No ale trzymam kciuki - nawet jeśli nie będzie sukcesów na miarę gwiazd App Store to jestem w stanie uwierzyć, że kilka dobrych pozycji z znaczącym ruchem będzie realne do osiągnięci i wystarczające do utrzymania działalności firmy.

Jeśli chodzi o rozwój - w chwili obecnej Grow App szuka ludzi i pomysłów (tutaj można zgłaszać swoje pomysły na aplikacje. Jeśli projekt zostanie zrealizowany i będzie przynosił zyski to pomysłodawca dostanie od 5 do 15% (w zależności od wielkości zysków).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu