Felietony

Powrót do ustawień fabrycznych w Windows 8. Koniec z cyklicznymi formatami

Grzegorz Ułan
Powrót do ustawień fabrycznych w Windows 8. Koniec z cyklicznymi formatami
7

Każdy z Was, zakupując nowy sprzęt z preinstalowanym windowsem pamięta ten krótki czas, kiedy wszystko w systemie ładnie, szybko i sprawnie działa. W miarę upływu czasu, instalowania, odinstalowywania różnego rodzaju aplikacji, gier, korzystania z Interentu, ze zdziwieniem stwierdzamy, że to już nie...

Każdy z Was, zakupując nowy sprzęt z preinstalowanym windowsem pamięta ten krótki czas, kiedy wszystko w systemie ładnie, szybko i sprawnie działa. W miarę upływu czasu, instalowania, odinstalowywania różnego rodzaju aplikacji, gier, korzystania z Interentu, ze zdziwieniem stwierdzamy, że to już nie jest ta rakieta z czasu zakupu, a przecież to ten sam komputer, ten sam sprzęt. Dokupujemy pamięć, modernizujemy wnętrzności - formatujemy dysk, system instalujemy od nowa. Po jakimś czasie sytuacja, chcąc nie chcąc, się powtarza.

Moja ostatnia przygoda z Windowsem to Samsung N210 z ukrytą partycją i z fabrycznym obrazem systemu Windows 7. Rozwiązanie mało korzystne z uwagi na tony dodatkowych aplikacji producenta, których zapewne tak jak większość z Was, na wstępie się pozbywam. Oczywiście możemy zrobić obraz takiego systemu, już po dostosowaniu go pracy, wyczyszczeniu z niepotrzebnych i zainstalowaniu niezbędnych aplikacji lub też stworzyć w tym miejscu punkt przywracania systemu, jednak temat czasem jest nie do przeskoczenia przez mniej doświadczonych użytkowników.

Problem wydaje się, iż będzie rozwiązany wraz z udostępnieniem nowej wersji systemu od Microsoft - Windows 8. W ubiegłym tygodniu na swoim blogu, Microsoft przybliża wbudowane już w systemie opcje przywracania systemu.

Będziemy mieli w tym temacie dwie możliwości. Pierwsza z nich to "Odświeżenie systemu". Opcja ta zachowuje podstawowe ustawienia użytkowników, domyślne aplikacje w Metro UI i reinstaluje system.

Odświeżenie systemu w tej postaci przypomina obecnie funkcjonujące rozwiązanie w Windows 7 z punktami przywracania systemu, kiedy to wracamy do określonego momentu i przywracamy system bez aplikacji instalowanych w międzyczasie ale z zachowanymi ustawieniami systemu i plikami w katalogach użytkowników.
Tutaj zachowane zostaną tak samo ustawienia systemowe takie jak połączenia z internetem, szyfrowanie dysków, przypisane do nich litery jak i personalizacja wyglądu kont użytkowników. Usunięte natomiast zostają skojarzenia plików, będące częstym problemem przy instalacji podobnych programów, kiedy to zmieniały się nam domyślnie uruchamiane programy dla poszczególnych rozszerzeń plików. Ponadto nie zostaną zachowane ustawienia wyświetlacza oraz zapory systemu.

Osobnym tematem Microsoft potraktował aplikacje instalowane przez użytkowników. Wyjaśniając, iż przywrócone zostaną tylko domyślne aplikacje z pulpitu Metro, gdyż najczęściej to w aplikacjach instalowanych dodatkowo może tkwić większość problemów, których rozwiązanie ma dać opcja odświeżenia systemu. Usunięte aplikacje po reinstalacji zostaną zapisane w osobnym pliku na pulpicie, więc niezbędne nam do pracy na "czystym" systemie, będziemy mogli z łatwością odtworzyć, bez ponownego żmudnego ich wyszukiwania.

Drugą opcją przywracania systemu jest jego całkowity reset, który usuwa wszystkie dane, aplikacje i ustawienia i instaluje system od nowa czyli innymi słowy efekt formatu dysku i ponownej instalacji.

Obydwa rozwiązania można powiedzieć, że nie wnoszą nic nowego. Jednak to spore ułatwienie dla przeciętnego użytkownika, kiedy to w prosty sposób będzie mógł odświeżyć swój system i cofnąć zmiany, które spowodowały problemy w normalnym korzystaniu z systemu z zachowaniem swoich danych, zdjęć, filmów czy innych plików. Jest to też ułatwienie dla bardziej zaawansowanych użytkowników, do których zwracają się o pomoc ci pierwsi. Nie muszą wtedy dociekać, zadawać pytania związane z prawdopodobnymi przyczynami problemów z systemem - proste i szybkie odświeżenie systemu często będzie rozwiązywać większość powstałych błędów, bez konieczności robienia backupu danych jak i formatowania całego dysku. Ta ostatnia opcja, kiedy taka konieczność będzie, również przybierze prostszą formę w postaci całkowitego zresetowania systemu w kilku prostych krokach bez potrzeby korzystania z płyty instalacyjnej.

Dla użytkowników, którzy szybko będą chcieli odtworzyć swoje niezbędne aplikacje po odświeżeniu bądź zresetowaniu systemu, polecam rozwiązanie z poprzedniego naszego artykułu - Ninite.com – reinstalacja systemu wreszcie szybsza i bardziej przyjazna.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows 8