Felietony

Ninite.com - reinstalacja systemu wreszcie szybsza i bardziej przyjazna

Jan Rybczyński
Ninite.com - reinstalacja systemu wreszcie szybsza i bardziej przyjazna
Reklama

Każdy kto reinstalował Windowsa na swoim komputerze wie, że nie jest to zadanie szybkie i przyjemne. Sam system instaluje się raczej szybko, ale późni...


Każdy kto reinstalował Windowsa na swoim komputerze wie, że nie jest to zadanie szybkie i przyjemne. Sam system instaluje się raczej szybko, ale później trzeba pobrać dziesiątki aktualizacji, co zajmuje nierzadko dłużej niż instalacja samego systemu, ale przebiega na szczęście w miarę automatycznie. Gorzej z instalacją wszystkich używanych programów. Każdy trzeba pobrać w najnowszej wersji, instalacja z płytki mija się z celem, każdy w trakcie instalacji wyświetla wiele ekranów, w których wciskamy "dalej", "ok" itp. Uciążliwy proces. Sytuacja staje się jeszcze gorsza, kiedy procedurę powtarzamy na wielu komputerach. Ten problem postanowił rozwiązać Ninite.

Reklama

Ninite ma jedno proste zadanie, ułatwić instalację zestawu programów na nowym systemie, jak również ich aktualizację w przyszłości. Zasada działania jest prosta: wchodzimy na stronę Ninite.com, gdzie naszym oczom ukażę się lista obsługiwanych programów podzielonych na kategorię np. przeglądarki, komunikatory, media itd. Z listy wybieramy dowolną kombinację tych programów, stawiając przy nich ptaszki, a następnie klikamy "Get installer", który ściągnie dla nas mini program instalacyjny.


Po uruchomieniu ściągniętego pliku instalacyjnego, pobierze on najnowsze wersje wybranych przez nas programów z sieci, a następnie zainstaluje jeden po drugim, pomijając przy tym wszystkie powiadomienia, co oznacza, że od uruchomienia Ninite, do zakończenia instalacji wszystkich programów, cały proces jest w pełni automatyczny. Nie trzeba klikać dalej, można odejść od komputera i przyjść na gotowe.


Mocną stroną Ninite jest baza dostępnych programów. Oczywiście, nie znajdziemy tu wszystkich możliwych dziwactw, ale z mojego punktu widzenia, lista jest zadziwiająco kompletna. Oprócz kompletnej listy popularnych przeglądarek, czy komunikatorów znajdziemy tu również sporo bardziej wyspecjalizowanego oprogramowania, jak Dropbox, Steam, Evernote czy Spotify. Są też mniej popularne w śród zwykłych użytkowników, ale bardzo użyteczne programy, jak Truecrypt, ImgBurn, KeePass, PuTTY czy FileZilla. Polecam zapoznać się z listą osobiście. W efekcie jest niewielka szansa, że spośród programów dostępnych w sieci, będziemy musieli coś doinstalowywać ręcznie.


Bardzo ważny jest również fakt, że program instalacyjny zawsze pobiera najnowsze wersje prosto z serwerów, nawet jeżeli uruchomimy go ponownie, za pół roku, czy rok od pobrania ze strony Ninite. W związku z powyższym, nadaje się również do hurtowego aktualizowania zainstalowanego oprogramowania. W czasie instalacji program sam dobierze odpowiednią wersję dla naszego systemu zarówno pod względem architektury (x32 lub x64) jak i języka.

Dla użytkownika domowego Ninite jest całkowicie darmowe. Co prawda jeśli wykorzystamy go kilkukrotnie w ciągu krótkiego okresu czasu, program instalacyjny będzie się dopytywał, czy jesteśmy pewni, że używamy go niekomercyjnie, ale zawsze możemy odpowiedzieć, że tak.

Wersja komercyjna, oprócz opłat niesie ze sobą dalsze udogodnienia, specjalnie z myślą osobach instalujących oprogramowanie na naprawdę wielu komputerach, np. w firmie. Dodano możliwość instalowania programów na wszystkich komputerach podłączonych do sieci, owicie "cichej" instalacji na komputerach użytkowników, oraz funkcji audytu zainstalowanego na komputerach oprogramowania. Opłata zaczyna się od 20$ miesięcznie za obsługę od 1 do 100 komputerów w tym okresie czasu i rośnie jeśli chcemy obsłużyć jeszcze więcej maszyn.


Od jakiegoś czasu pojawił się też program do automatycznych aktualizacji oprogramowania. Kontroluje on na bieżąco co mamy zainstalowane i co jest dostępne w sieci a następnie aktualizuje do najnowszych wersji bez naszego udziału. Taka przyjemność kosztuje niecałe 10$ rocznie i jest odpowiednikiem wersji Pro dla użytkowników jednego komputera.

Reklama


Jest nawet wersja Ninite na system Linux, ale lista programów jest uboga, na dodatek wydaje się mało przydatna w obliczu takich systemowych rozwiązań jak Centrum Oprogramowania, czy możliwości instalacji wielu programów jednocześnie za pomocą konsoli chociażby.

Jak zatem Ninite sprawuje się w praktyce? Robi to co do niego należy. Instalacja faktycznie przebiega bezproblemowo i bez udziału użytkownika. Trzeba jednak pamiętać, że pominiecie pewnych ekranów konfiguracyjnych pozbawia nas możliwości dostosowania pewnych opcji. Dla przykładu, domyślnie po instalacji 7-zip nie jest on przypisany do żadnego rodzaju plików i sami wybieramy które z nich mają być powiązane właśnie z 7-zip. Osobiście przypisuje tylko trzy z pokaźnej listy: 7zip, zip i rar, natomiast po instalacji 7-zip za pomocą Ninite, wszystkie obsługiwane rodzaje plików są automatycznie z nim powiązane, jak choćby obrazy płyt CD i DVD. Nie jest to wielki problem, ponieważ ustawienia możemy w każdej chwili zmienić, trzeba jednak pamiętać, że to do czego przyzwyczaiły nas ręczne instalacje nie koniecznie musi mieć zastosowanie przy instalacji automatycznej. Choć są to raczej wyjątki. Wiele z programów, jak choćby przeglądarki, działają identycznie jak po instalacji ręcznej.

Reklama

Płatne usługi są w moim przypadku zbędne. Setek komputerów nie aktualizuję, nie robię tego również komercyjnie, jedynie sobie samemu, rodzinie i znajomym, stąd wersja Pro jest dla mnie zbędna. Z kolei automatyczny Updater to jest to czego nie lubię. Uruchamia się z systemem, cały czas działa w tle, tylko po to, żeby raz na kilka tygodni zaktualizować przeglądarkę grafiki, bo chociażby Chrome aktualizuje się sam. Być może przydatne, jeśli chcemy założyć np. rodzicom i mieć pewność, że korzystają z aktualnych aplikacji, każdy świadomy użytkownik obejdzie się bez Ninite Updater.

Zachęcam do wypróbowania Ninite w swojej podstawowej postaci przy najbliższej okazji. Zdecydowanie ułatwia zainstalowanie wszystkich programów i wyklucza sytuację w której o czymś zapomnimy. A jeśli nie do instalacji czy aktualizacji, przyda się chociażby jako kompletna lista najprzydatniejszych programów, którą warto przejrzeć przed formatem. Raz i drugi dzięki tej liście trafiłem na ciekawą alternatywę wcześniej używanego programu, której po prostu nie znałem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama