Felietony

Dokładnie 5 lat temu Jobs rozpoczął mobilną rewolucję

Grzegorz Marczak
Dokładnie 5 lat temu Jobs rozpoczął mobilną rewolucję
24

Kawał czasu z perspektywy tego jak zmienił się rynek telefonów i usług z nimi związanych. Moim zdaniem prezentacja iPhona, która odbyła się dokładnie pięć lat temu czyli 9 stycznia 2007 była jedną z ważniejszych w historii firmy Apple i śmiało można powiedzieć w historii urządzeń mobilnych. iPhone...


Kawał czasu z perspektywy tego jak zmienił się rynek telefonów i usług z nimi związanych. Moim zdaniem prezentacja iPhona, która odbyła się dokładnie pięć lat temu czyli 9 stycznia 2007 była jedną z ważniejszych w historii firmy Apple i śmiało można powiedzieć w historii urządzeń mobilnych. iPhone zapoczątkował erę telefonów dotykowych (co nie znaczy, że je wymyślił) ale przede wszystkim stał się podstawą do zbudowania ekosystemu składającego się ze sklepu z aplikacjami, programów dla developerów itp.

Ekosystemu, który później z lepszym lub gorszym skutkiem powielali inni producenci telefonów czy systemów mobilnych. Warto też pamiętać, że iPad powstał na bazie pomysłów i rozwiązań stworzonych dla iPhona i przeniesionych później na dużo większy ekran. Zakładam też, że gdyby iPhone nie był tak dużym sukcesem z pewnością Apple nie zdecydowało by się na produkcję swojego pierwszego tabletu.

O Apple i fanach tej marki można powiedzieć wiele, natomiast trudno jest dyskutować z faktem, że iPhone był dla obszaru mobilnego przełomem z którego efektami mamy do czynienia do dziś. Niestety dla niektórych przełom ten był początkiem dużych problemów (popatrzmy gdzie teraz są giganci rynku mobilnego z 2007 roku), nie wszyscy "załapali się" na rewolucje czy też potrafili w odpowiednim momencie zareagować. To jednak też dowody na to jak dużą zmianę zafundowało Apple całej mobilne branży.

Żałuję tylko, że nie będzie już nam dane zobaczyć Jobsa na scenie prezentującego kolejnych produktów firmowanych znakiem Apple.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPhonejobs