Polska

Portmonetka IKO, czyli płatności mobilne od PKO Bank Polski dostępne dla wszystkich

Grzegorz Ułan
Portmonetka IKO, czyli płatności mobilne od PKO Bank Polski dostępne dla wszystkich
29

Swoją mobilną rewolucję w płatnościach mobilnych PKO Bank Polski rozpoczął w marcu debiutem aplikacji IKO dla klientów swojego banku. Pomysł na płatności telefonem okazał się na tyle udany, że zwrócił swoją uwagę innych polskich banków, w wyniku czego już w lipcu zawiązało się porozumienie PKO Bank...

Swoją mobilną rewolucję w płatnościach mobilnych PKO Bank Polski rozpoczął w marcu debiutem aplikacji IKO dla klientów swojego banku. Pomysł na płatności telefonem okazał się na tyle udany, że zwrócił swoją uwagę innych polskich banków, w wyniku czego już w lipcu zawiązało się porozumienie PKO Bank Polski z Alior, Millennium, BZWBK, Mbank, ING w celu stworzenia wspólnego systemu do takich rozliczeń.

Dziś przedstawiciele banku poinformowali nas o wprowadzeniu Portmonetki IKO, dzięki której każdy może skorzystać z tych płatności mobilnych, bez konieczności posiadania konta w PKO Bank Polski. Określenie "dla wszystkich" jest trochę na wyrost, ale o tym za chwilę.

Aplikacja dostępna jest dla posiadaczy iOS i Androida bezpośrednio ze swoich mobilnych sklepów oraz dla BlackBerry, Symbiana oraz telefonów umożliwiających instalację aplikacji Java, którą można zamówić w serwisie IKO.pkobp.pl - wystarczy podać numer telefonu, na który ma być przesłany link do pobrania aplikacji.

Osobiście bardzo chciałem przetestować to już na swoim telefonie i podzielić się z Wami wrażeniami z korzystania z tych płatności, niestety aplikacja nadal nie wspiera zrootowanych urządzeń. Na ostatniej konferencji uzyskałem zapewnienie, że ma to nastąpić w najbliższym czasie, pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość.

Z opisu, który otrzymaliśmy wynika, że po uruchomieniu aplikacji określamy, czy chcemy zarejestrować IKO jako portmonetkę, po czym podajemy swój numer telefonu i kod PIN do zatwierdzania transakcji. Dodatkowo na stronie Pormonetki IKO możemy założyć swoje konto i śledzić na bieżąco saldo rachunku, historie transakcji czy nadać hasła dla czeków.

Jak zasilać swoją portmonetkę? Wystarczy dokonać przelewu na nasz rachunek portmonetki z dowolnego banku, jak i poprzez przelew na numer telefonu od innego posiadacza IKO lub też po prostu dokonać wpłaty gotówkowej w wybranej placówce banku.

Z informacji, na które już natrafiłem w sieci wynika, że IKO spotkało się już z ciepłym przyjęciem klientów PKO, wygląda na to, że celem banku są teraz klienci konkurencji, których tym sposobem może przekonać do swojego rozwiązania, no i swoich innych usług. Zastanawiam się jeszcze, jaki był cel tego porozumienia z innymi bankami, które mogą poczuć się zagrożone w tym momencie. Wiadome jest, że od skorzystania z Portmonetki IKO do założenia normalnego konta niewiele trzeba, można to zrobić nawet bez wizyty w banku.

Wydaje mi się, że to czas, aby pozostałe banki jak najszybciej wdrożyły zapowiedzianą integrację własnych aplikacji z tym systemem. Na konferencji pierwsza realna data, jaka padła to był okres przedświąteczny, do tego czasu PKO Bank Polski może już podebrać znaczną grupę klientów - w moim odczuciu sprytne zagranie z tą Portmonetką, zobaczymy za czas jakiś, na ile skuteczne.

IKO w Google Play.
IKO w App Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu