I ten tytuł wcale nie jest złośliwy. Jakiś czas temu polskie startupy powołały do życia fundację Startup Poland. Celem fundacji jest identyfikacja i l...
Polskie startupy się zjednoczyły i działają! Oto postulaty fundacji Startup Poland
I ten tytuł wcale nie jest złośliwy. Jakiś czas temu polskie startupy powołały do życia fundację Startup Poland. Celem fundacji jest identyfikacja i likwidacja barier, które ograniczają szybki rozwój młodych firm oraz rekomendowanie działań stymulujących przedsiębiorczość technologiczną.
Moim zdaniem, inicjatywa bardzo potrzebna. Pytanie natomiast, jak będzie z egzekucją? Przez chwilę o fundacji było cicho, ale okazało się, że pracują nad deklaracją programową, czyli ujmując to po ludzku celami jakie sobie stawiają. Po 4 miesiącach pracy udało się sformułować.
Przygotowano dokument z deklaracją programową, który zawiera opis problemów i rozwiązań, dzieląc je na 5 części: (cały dokument jest do pobrania ze strony fundacji)
- Sprzyjające regulacje i podatki, a w tym stworzenie zachęt podatkowych dla aniołów biznesu, więcej nowoczesnych mechanizmów inwestycyjnych oraz proste procedury dla zagranicznych inwestorów.
- Lepszy dostęp do finansowania, obejmujący m.in. prawne uruegulowanie przepisów crowdfundingu, łatwiejszy dostęp do tzw. smart money, większą skuteczność i dostępność pomocy finansowej z Unii Europejskiej,
- Łatwiejszy dostęp do talentów, w tym dyskusję nad przepisami sprzyjającymi zatrudnianiu specjalistów spoza Unii Europejskiej oraz zachęcającymi przedsiębiorców spoza Polski do zakładania startupów w naszym kraju
- Edukacja promująca przedsiębiorczość i kreatywność od najmłodszych lat oraz stworzenie inkubatorów i akceleratorów “wychowujących” startupy na światowym poziomie.
- Przyjazna infrastruktura dla startupów, obejmująca otwarte dane otwarte w instytucjach publicznych, punkt kontaktowy dla startupów w urzędach i przejrzyste procedury pozyskiwania finansowania środków publicznych z miasta.
Sformułowano też główne postulaty fundacji
- Promowanie kultury inwestowania w startupy.
- Konsultacje z sektorem publicznym na temat zmian legislacyjnych wspierających rozwój ekosystemu startupowego.
- Zwiększenie dostępności danych gromadzonych w urzędach publicznych.
- Stworzenie stanowiska Chief Technology Officer (CTO) na różnych poziomach administracji – od rządu do samorządu.
- Zwiększenie atrakcyjności Polski dla specjalistów spoza UE.
- Naukę przedsiebiorczości w szkołach od najwcześniejszych lat prowadzoną przez wyszkolonych nauczycieli przy wsparciu praktyków.
- Lepsze i skuteczniejsze zachęty do tworzenia „szkół dla startupów”.
- Proste procedury przekazywania środków publicznych.
- Korzystne mechanizmy dla aniołów biznesu.
- Stworzenie systemu wsparcia i procedur dla inwestujących w startupy.
Każdy z powyższych punktów jest w dokumencie uzasadniony wraz z podaniem podstawowych pomysłów na działania. Oczywiście na pierwszy rzut oka wygląda to na listę życzeń niż rzeczy do spełnienia w najbliższym czasie. Wszystko jednak zależy od determinacji fundacji. Ja im szczerze kibicuję, na razie nieśmiało bo przeważnie takie inicjatywy umierają tak szybko, że nikt o nich nie pamięta, ale liczę na to że tym razem będzie inaczej.
Boję się natomiast, że "idąc" tak szeroko nikt nie będzie w stanie nawet przypilnować tych wszystkich spraw nie mówiąc już o egzekucji. Niektóre punkty są też dla mnie zbyt ogólne. Wolałbym uszczegółowić o co chodzi aby nie brzmiało to jak program wyborczy a bardziej jak lista zadań do realizacji.
Zgadzam się natomiast w pełni z tezą, że bez innowacji i ich rozwoju nasz kraj będzie miał problem. Możemy być świetnym wyrobnikiem i miejscem do poszukiwania "zasobów". Innowacje są jednak krytycznym elementem dla rozwoju naszej gospodarki i bardzo dobrze, że również ze strony startupów pojawiła się inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na problemy i chęć ich wspólnego rozwiązywania.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu