VOD

Co się dzieje z polskimi serialami i filmami? Starocie przeganiają nowości

Konrad Kozłowski
Co się dzieje z polskimi serialami i filmami? Starocie przeganiają nowości

Polska widownia Netfliksa odkrywa seriale sprzed lat, za którymi stoją inne stacje i platformy. Nowości nie dorównują często wcześniejszym produkcjom. Dlaczego tak się dzieje?

Popularność seriali była niegdyś liczona w trakcie premierowej emisji każdego odcinka w telewizji. Dziś te statystyki są zaburzone, ponieważ gros widzów zapoznaje się z nowościami online, a platformy VOD nie dzielą się konkretnymi liczbami albo zliczają najbardziej przychylne im dane, by móc chwalić się zasięgami i popularnością. Zewnętrzne podmioty wciąż próbują je porównywać, ale nie jest to łatwe zadanie.

Polecamy: "Lando": Serial Disney+ nie powstanie? Kultowa postać ma być bohaterem filmu

Mimo, że nie znamy konkretnych liczb, to zakładamy, że ranking TOP 10 Netfliksa działa obiektywnie. Wtedy widać jak na dłoni, które tytuły błyskawicznie zyskują zainteresowanie widzów i jak długo je utrzymują. Pojawienie się na Netfliksie takich seriali, jak "Misja Afganistan" czy "Żmijowisko" od CANAL+ oraz "Rodzinka.pl" czy "Ranczo" od TVP było nie lada zaskoczeniem, ale obydwie strony tej umowy są z pewnością bardzo zadowolone z efektów końcowych. Właściciele praw zarabiają, a Netflix oferuje (polskim) widzom tytuły, które najwyraźniej są dla nich bardzo interesujące.

To pokazuje, że nawet nakręcenie najlepszego serialu roku nie zapewni stacji/platformie rozgłosu i odpowiednich wpływów w krótko- i długoterminowej perspektywie. Coraz rzadziej widujemy prawdziwe seriale premium, dobrze doinwestowane projekty, bo te najzwyczajniej w świecie nie do końca się opłacają. Platformy muszą też nadążyć za pędzącymi trendami i rynkiem, na którym nowości przybywa dziesiątki, jeśli nie setki każdego tygodnia.

Co się dzieje z polskimi serialami i filmami?

O tym wszystkim, a także o wielu innych aspektach kondycji polskich seriali i filmów rozmawialiśmy w najnowszym odcinku podcastu, którego gościem był Dawid Muszyński - redaktor naczelny naEkranie.pl. Gospodarzem był Konrad Kozłowski.

Podcastu Antyweb Po Godzinach możecie posłuchać w:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu