Mobile

Polskie aplikacje i gry na szczycie to żadna nowość — ale każdy sukces cieszy!

Kamil Świtalski
Polskie aplikacje i gry na szczycie to żadna nowość — ale każdy sukces cieszy!
5

Świat gier i aplikacji rozrasta się w zastraszającym tempie. Liczba produkcji które pojawiają się każdego tygodnia w AppStorze i Google Play robi wrażenie. Podobnie jak zysk, który przynoszą najpopularniejsze tytuły. Ale w czołówce nie brakuje produktów od rodzimych deweloperów!

Każdego dnia przeczesuję mobilne sklepy w poszukiwaniu prawdziwych perełek, o których później z przyjemnością piszemy na AntyApps. I często chcąc skontaktować się z twórcami, zaglądam do zakładki contact na stronach produktu i widzę polskie nazwiska, polskie adresy. To cieszy — jak zresztą wszystkie sukcesy, które odnoszą polskie aplikacje.

Rodzimi twórcy regularnie wysyłają nam wiadomości, że ich tytuł jest już dostępny i czy moglibyśmy przyjrzeć mu się bliżej. Jak to zwykle bywa w przypadku tak ogromnego rynku — nie zawsze są to produkcje z najwyższej półki. Często jednak trudno jest się do czegokolwiek przyczepić. Ich gry i aplikacje stoją na światowym poziomie, a kolejne sukcesy naprawdę cieszą. A to że nie wszystkim udaje się być kolejnym Angry Birds czy Pokemon Go? Rynek jest na tyle wielki, że częściej decyduje o tym łut szczęścia, niż faktyczna jakość produktu.

Polskie aplikacje — sukcesy małe i duże

Jest wiele sposobów, na jakie można wyróżnić aplikacje. Najbardziej widoczną jest, rzecz jasna, obecność na szczycie — czy to wśród najpopularniejszych tytułów, czy to tych, które okazują się być najbardziej dochodowymi. Ale kiedy firmy takie jak Google organizują specjalne wydarzenia — jak np. A Growth Engine for Europe, to z pewnością miło jest znaleźć się na liście wyróżnionych w ramach programu “Napędzamy polskie sukcesy”. Nie dalej niż w listopadzie trafiły tam trzy rodzime produkty: DailyArt, Everytap oraz Listonic.

Jeżeli zaś chodzi o widoczność, opinię, wysokie noty — tych również od lat nie brakuje. Ostatnie miesiące były również niezwykle intensywne — produkcje Vivid Games to najwyższa półka. Po ogromnym sukcesie Real Boxing, firma dostarczyła oficjalną grę bokserską dla hollywoodzkiego hitu — Real Boxing 2 Creed. O randze takiego wydarzenia chyba nikogo nie trzeba zapewniać, nieprawdaż?

11bit Studios i ich seria strategicznych gier Anomaly (Warzone Earth, Korea, Defenders) od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Podobnie zresztą jak ich This War of Mine, które w wersji mobilnej robi ogromne niemniejsze wrażenie niż na komputerach i konsolach stacjonarnych.

Ale nie są to jedyne produkcje, którym udaje się wskoczyć na szczyt. Jeżeli śledzicie na bieżąco najpopularniejsze produkcje które pojawiają się w AppStorze, to z pewnością widujecie tam sporo tytułów z naszego rynku. Nie trzeba szukać daleko, wystarczy zajrzeć dziś do sklepu by w zakładce Najlepsze Nowe Gry zobaczyć Mascot Dunks. Najnowszą propozycję od Crimson Pine Games!

Patrząc na to z jakim tempem rozwija się rynek również u nas, jestem przekonany że polskie aplikacje i gry jeszcze nie raz i nie dwa zawojują świat. Bo to już nie są czasy, kiedy pisząc o rodzimych tytułach musimy dodawać, że coś jest dobre jak na to, że zrobione zostało w Polsce — co kiedyś gwarantowało taryfę ulgową przy ocenie. Teraz stawiane są na równi z propozycjami od największych wydawców i nierzadko dostają równie wysokie oceny!

Grafika: AppStore

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu