Felietony

Polski system ochrony przed dronami - świetne rozwiązanie?

Marcin Hołowacz
Polski system ochrony przed dronami - świetne rozwiązanie?
11

Nastały czasy dronów, więc trzeba się dostosować. Quadcoptery często pełnią rolę zabawki, czegoś do ciekawszego spędzania wolnych chwil, albo są na przykład traktowane jako profesjonalne narzędzie pracy. Jednak ilu ludzi, tyle pomysłów. Właśnie dlatego przed dronami czasem trzeba się też po prostu bronić.

Skuteczna ochrona przed dronami

Niektóre miejsca potrzebują skutecznej ochrony przed dronami nie tylko ze względu na to, że ich właścicielem został człowiek o niecnych zamiarach. Przykładowo na lotnisku nawet dron należący do hobbysty stwarza niepotrzebne, realne zagrożenie. Większość osób rozumie, że w pewnych miejscach nie powinno się latać dronami, ale zawsze trafi się ktoś o innych poglądach, albo po prostu ktoś nieświadomy potencjalnych zagrożeń jakie stwarza.

Inna sprawa to quadcoptery należące do osób, które świadomie chcą je wykorzystywać w szkodliwych celach. Teoretycznie i terrorysta może wlecieć dronem na lotnisko, a jeśli w dodatku przyczepi do niego ładunki wybuchowe, może być wyjątkowo nieciekawie. Teoretyzujemy sobie, lecz skoro jakieś zagrożenie nie jest wykluczone, to trzeba być na nie przygotowanym.

Mniej dramatyczne scenariusze ze szkodliwym wykorzystaniem dronów to również zdobywanie informacji, do których nie powinno się mieć dostępu. Żadna baza wojskowa nie może sobie pozwolić, żeby jacyś ludzie latali w jej okolicy z dronami. Poza tym różne sekrety, nie tylko wojskowe, mogą być wykradane dzięki zwykłemu zbliżeniu się do okien i podglądaniu… Skoro już przy tym jesteśmy, to wspomnijmy jeszcze o zwykłym podglądaniu zwykłych ludzi, co zwyczajnie stanowi naruszenie ich prywatności.

Rozwiązanie na problem dronów

Skoro drony mogą stanowić problem, to musi być jakieś rozwiązanie, prawda? Jakiś czas temu dzieliłem się swoim absurdalnym wyobrażeniem na ten temat:

Myślę, że za jakiś czas większość ludzi mających ochotę zachować trochę prywatności na swoich własnych ogródkach, będzie zmuszona stawiać na nich automatycznie zamykane i otwierane zadaszenia. Bez jakichś wielkich struktur przypominających kopuły, będzie trzeba pogodzić się z faktem, że nad naszymi głowami unoszą się latające drony wyposażone w kamery - źródło.

Czyli rozwiązanie byłoby całkiem po proste, wystarczyłoby pokryć większość świata dodatkowym zadaszeniem w każdym możliwym miejscu… Z jakiegoś powodu nikt tego nie robi, więc powstało sporo innych rozwiązań. Na przykład pistolety na drony, które służą nie tyle do ich dosłownego zestrzeliwania, co do bezinwazyjnego uziemiania. Koniec końców taka metoda wymaga aby jakiś człowiek patrolował okolice ze swoim „drone gunem”.

Systemy do wykrywania i neutralizowania dronów

Jeżeli ktoś myśli o ochronie przez dronami naprawdę, ale to naprawdę poważnie, to raczej zdecyduje się na kompleksowy system do ich wykrywania oraz unieszkodliwiania. Taki system nie przepuści niczego. Nie ma miejsca na sytuacji typu: „akurat podleciał z lewej, więc mu się udało”. Radar po prostu wykryje każdy quadcopter i poinformuje nas o jego obecności wraz z podaniem jego dokładnej lokalizacji.

Polskim rozwiązaniem tego typu może pochwalić się projekt SafeSky, który skutecznie wykrywa małe latające obiekty z odległości do 1000 metrów. System wykorzystujący radar i kamery wizyjne działa niezależnie od warunków pogodowych oraz pory dnia. Po wykryciu intruza może wykorzystać tzw. jammer w celu zakłócenia transmisji sygnału między dronem a jego operatorem. Wydaje się, że właśnie takie rozwiązania sa najlepsze. Cieszy równiez, że polska myśl technologiczna ma w tym swój udział. W dodatku, podobno polski system jest tańszy od konkurencyjnych rozwiązań, którym nie ustępuje pod względem skuteczności, więc całkiem możliwe, że zostanie doceniony.

Dopiero co pisałem o zdalnie sterowanych owadach i żółwiach, więc przez myśl przeszła mi również wizja świata, w którym trzeba będzie zabezpieczać się jeszcze przed zdalnie sterowanymi zwierzętami oraz bardziej autonomicznymi zwierzętami cyborgami, które są dodatkowo wyposażone w autonomiczne systemy sterowania - w związku z tym należy dodatkowo uwzględnić fakt, iż samo zagłuszanie sygnałów może być niewystarczające. Jeżeli powstanie jakaś głośna technologia ochrony przed cybernetycznymi zwierzętami, na pewno postaram się o tym napisać…

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

drony