Polska

Polski Internet po ukraińsku. Uchodźcy mogą w łatwy sposób znaleźć pomoc

Mirosław Mazanec
Polski Internet po ukraińsku. Uchodźcy mogą w łatwy sposób znaleźć pomoc
1

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy napływa z każdej strony. Mogą oni liczyć nie tylko na paczki z żywnością, ubrania, czy dach nad głową. Serwisy internetowe szykują dla nich strony z ofertami pracy, a na portalach można znaleźć podstawowe porady prawne w ich języku.

Dramatyczna sytuacja za wschodnią granicą powoduje, że do Polski napływa coraz więcej uchodźców – głównie matek z dziećmi. Szacuje się, że w tej chwili może ich być ponad 300 tys. ale z pewnością to nie koniec. Komisja Europejska mówi nawet o 4 mln osób które będą szukały schronienia w krajach Unii Europejskiej.

Praca

Oczywiście najważniejsze na początku jest zapewnienie im lokum i pożywienia. Pojawiają się też inicjatywy dzięki którym uchodźcy mogą poszukać zajęcia. Taki pomysł ma serwis pracuj.pl który uruchomił dodatkowe funkcje pozwalające Ukraińcom w szybki sposób znaleźć ogłoszenia o pracę i pracodawców otwartych na ich rekrutacje i zatrudnienie.

To specjalne wyróżnienie ofert pracy „Zapraszamy pracowników z Ukrainy” – „запрошуємо працівників з України”. Na stronie głównej serwisu pojawiła się również zakładka „Pобота”, agregująca wszystkie oferty w których pracodawcy wyrazili otwartość na rekrutacje osób z Ukrainy.

Informacje

Największe portale informacyjne zaczęły umieszczać teksty w języku ukraińskim. Można je znaleźć m.in. na stronie głównej Onetu czy Interii.

Z kolei portale specjalistyczne, np. gazetaprawna.pl, oprócz aktualności publikują również teksty w języku ukraińskim które mogą się przydać uchodźcom po przybyciu do Polski – gdzie załatwić wszystkie formalności, jak zapewnić opiekę medyczną czy edukację i pomoc dla najmłodszych.

Najdalej poszła chyba Wirtualna Polska, która uruchomiła cały serwis – vpolshchi.pl – ze wszystkimi tekstami tylko w języku ukraińskim.

Pomoc

Na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl.  koordynowana jest pomoc dla osób dotkniętych wojną, mogą się tam również zgłaszać osoby które takiej pomocy potrzebują.

Z kolej NFZ uruchomił w języku ukraińskim Teleplatformę Pierwszego Kontaktu .

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu