Moje przemyślenia

Polski fundusz Innovation Nest zainwestował 250 tys. dolarów w amerykański inkubator 500 Startups!

GM
Grzegorz Marczak
15

Tego się nie spodziewałem. Innovation Nest do tej pory dość pragmatycznie wybierało projekty do swojego portfela (zainwestowali min. w UXPIN , iTraff Technology). Niektórzy narzekają, że potrafią przeciągać rozmowy w nieskończoność i że to taka dość niesympatyczna dla starupów strategia negocjacyjn...

Tego się nie spodziewałem. Innovation Nest do tej pory dość pragmatycznie wybierało projekty do swojego portfela (zainwestowali min. w UXPIN , iTraff Technology). Niektórzy narzekają, że potrafią przeciągać rozmowy w nieskończoność i że to taka dość niesympatyczna dla starupów strategia negocjacyjna. Tymczasem zespół Piotra Wilama i Marka Kapturkiewicza zaskoczył mnie dziś informacją, że zainwestowali 250 tysięcy dolarów w znany 500 startups czyli jeden z bardziej rozpoznawanych inkubatorów i funduszy seed w Dolinie Krzemowej.

Abu nie być gołosłownym przytoczę kilka liczb. 500 startups zainwestował w ponad 90 spółek, średnia inwestycja to 345 tysięcy dolarów. Fundusz dokonał od 2009 roku exitów na ok 5 milionów dolarów. Kapitalizacja firmy jest na poziomie 30 milionów dolarów.

Po co Innovation Nest taka inwestycja. Przede wszystkim jest to jeden z naprawdę najaktywniejszy inkubatorów, liczbą inwestycji przewyższa go chyba tylko legendarny Y Combinator. Najważniejsze jednak jest posiadanie okna na świat a tym przypadku podglądu na sytuacje w Dolinie Krzemowej oraz możliwość szybkiej reakcji na pojawiającą się w inkubatorze gwiazdę :) W oficjalnej informacji prasowej Innovation Nest wspomina też o dopasowaniu filozofii obu funduszy :)

„Oprócz koncentracji na filozofii customer development, zarówno 500 Startups jak i Innovation Nest szczególną uwagę zwracają na osobowość i determinację liderów przedsięwzięć – co w wielu przypadkach jest krytycznym elementem sukcesu” - mówi Piotr Wilam, przedsiębiorca, inwestor oraz jeden z założycieli Innovation Nest.

Piotr jest aktualnie na wyprawie GeeksOnaPlane (http://geeksonaplane.com/) organizowanej przez Dave McClure (http://500hats.typepad.com/500blogs/about-dave-mcclure.html) z 500startups, jak tylko będzie to możliwe przepytam go odnośnie szczegółów tej transakcji ponieważ sami przyznacie, że to dość interesująca sytuacja w której polski fundusz inwestuje w amerykański inkubator

Powtórzę to samo co pisałem przy inwestycji HardGamma w Springboard. Bardzo sprytne posunięcie Innovation Nest, gratuluję pomysłu i udanej transakcji, nawet jeśli kwota jest nieduża i mają tylko część procenta w 500startups to tak naprawdę zyskują dużo więcej niematerialnych korzyści.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Innovation Nest