Kosmos

Może to jeszcze nie SpaceX 2.0, ale mamy to: Polska rakieta właśnie poleciała w kosmos!

Bartek Luzak
Może to jeszcze nie SpaceX 2.0, ale mamy to: Polska rakieta właśnie poleciała w kosmos!
1

Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu podczas historycznego lotu testowego, który odbył się dzisiaj. Dowiedz się, jak innowacyjne technologie opracowane przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa otwierają nowe możliwości dla polskiego przemysłu kosmicznego!

3 lipca 2024 roku już na zawsze zapisał się na kartach historii polskiej technologii. To właśnie dziś Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przeprowadził udany lot testowy polskiej rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K, która dotarła do przestrzeni kosmicznej. Start miał miejsce w norweskim centrum kosmicznym Andøya Spaceport. O szczegółach tego przełomowego wydarzenia poinformował serwis Space24.pl.

Polska rakieta w kosmosie

Dzisiejsze wydarzenie jest znaczące nie tylko dla polskich inżynierów, ale także dla całej Polski. Śmiało można stwierdzić, że świadczy o rosnących kompetencjach naszego kraju w dziedzinie technologii kosmicznych oraz otwiera nowe możliwości współpracy międzynarodowej. Dla porządku warto dodać, że w przedsięwzięcie była zaangażowana również Polska Agencja Kosmiczna, która współfinansowała projekt.

Program BURSZTYN nie tylko pozwolił na realizację lotu suborbitalnego, ale również umożliwił zaangażowanie polskich konsorcjów w międzynarodowe projekty. Współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną, Europejską Agencją Obrony i Europejskim Funduszem Obronnym to szans na to, że polskie technologie zostaną dostrzeżone na arenie międzynarodowej.

Udany lot testowy ILR-33 BURSZTYN 2K to na pewno dobra motywacja do dalszego rozwoju i inwestowania w kolejne rozwiązania technologiczne związane z podbojem kosmosu. Jak informuje serwis Space24.pl, szczegółowe informacje dotyczące tej historycznej próby zostaną opublikowane dopiero za kilka dni. Z niecierpliwością czekamy na dalsze informacje oraz kolejne osiągnięcia polskich inżynierów w dziedzinie technologii kosmicznych.

Co wiemy o polskiej rakiecie Bursztyn?

Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K jest wyjątkowym osiągnięciem polskiej inżynierii kosmicznej. Porusza się z prędkością blisko 1,4 km/s, co czyni ją odpowiednim narzędziem do realizacji testów oraz badań technologii dla przemysłu kosmicznego. Pojazd wyróżnia hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na stały materiał pędny, które stanowią serce całego systemu napędowego.

Jednym z najważniejszych aspektów ILR-33 BURSZTYN 2K jest jej unikalne wykorzystanie nadtlenku wodoru o stężeniu 98%. To pierwsza na świecie rakieta, która stosuje ten ekologiczny materiał pędny. Wygląda na to, że temat zróżnicowanego rozwoju jest ważny również w kosmosie.

Rakieta została naszpikowana nowoczesnymi technologiami, które mogą być używane również w innych systemach rakietowych. Wśród nich znajdują się modułowy komputer pokładowy OBC-K1, pironaboje EGG1U, zawory pirotechniczne oraz mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2. Wszystkie te rozwiązania zostały opracowane i wdrożone przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K oferuje szerokie możliwości technologiczne – od testowania komponentów i podsystemów w locie, po prowadzenie badań atmosfery i innych eksperymentów naukowych.

Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za przyszłość kosmicznych podbojów z udziałem Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Polskiej Agencji Kosmicznej i oczywiście rodzimych inżynierów. Każdy start rakiety SpaceX budzi dreszczyk emocji, ale to trochę tak jak z meczami piłkarskimi Brazylii, czy innej Francji. Niby przyjemnie się to ogląda, ale największe emocje i tak przynosi nam gra Polaków. Mam tylko nadzieję, że z rakietami pójdzie nam nieco lepiej niż z turniejami piłkarskimi.

zdjęcie: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

źródło: Space24

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news