Bezpieczeństwo w sieci

Policja ostrzega Polaków – oszuści wyłudzili ponad 100 tysięcy złotych

Patryk Koncewicz
Policja ostrzega Polaków – oszuści wyłudzili ponad 100 tysięcy złotych
1

Gdy głos w słuchawce podaje się za pracownika banku i zleca wykonanie przelewu na podejrzane konta, zawsze powinna zapalić się czerwona lampka. Tym razem lampki zabrakło.

W grudniu i styczniu przez Polskę przetoczyła się fala ataków phishingowych, wyłudzeń i różnego rodzaju scamów, które miały na celu wyciągnięcie danych osobowych użytkowników banków. Niestety oszuści wciąż nie próżnują – w tym miesiącu obrali za cel mieszkańców powiatu sulęcińskiego, a straty przekroczyły sto tysięcy złotych.

Metoda na konsultanta banku wiecznie żywa

Na oficjalnej stronie Polskiej Policji poinformowano o dwóch incydentach w województwie Lubuskim. Oszustwom przy użyciu usług telekomunikacyjnych padły dwie ofiary, a przestępcy posłużyli się jedną z najprostszych metod.

Źródło: Depositphotos

W ubiegły czwartek mężczyzna z powiatu sulęcińskiego odebrał telefon od osoby podającej się za pracownika banku. Głos w słuchawce poinformował, że pieniądze zgromadzone na koncie są zagrożone. Polecenie „konsultanta” było proste – aby uchronić środki, należy przelać pieniądze na dwa wskazane rachunki bankowe. Czujność 49-latka została uśpiona przez „profesjonalny ton” oszusta. Zadzwonił więc do księgowej i po konsultacji wykonał przelewy, pozbawiając się 101 tysięcy złotych. Chwilę później oszuści wypłacili pieniądze w bankomatach na terenie województwa mazowieckiego.

Nieprzyjemny prezent na walentynki spotkał kobietę z tych samych okolic. Po raz pierwszy postanowiła wczoraj sprzedać ubrania na popularnej platformie odzieżowej i po niespełna godzinie udało jej się znaleźć pierwszego kupca. W tym miejscu oczywiście należy skarcić wyjątkową nierozważność poszkodowanej – kobieta bez namysłu weszła w link przesłany przez oszusta, a następnie podała numer PESEL, numer karty oraz kod zabezpieczający. Do jej konta bankowego zostało przypisane nowe urządzenie, które wykonało przelew na ponad 4,5 tysiąca złotych. Z konta złożono także wniosek o udzielnie kredytu w wysokości 8 tysięcy. Pożyczkę udało się anulować, ale skradzionych pieniędzy kobieta już nie odzyska.

Aż ciężko uwierzyć, że po tylu latach kampanii edukacyjnych w nowych i starych mediach Polacy wciąż nabierają się na tak niewyrafinowane wyłudzenia. Zachowajmy ostrożność i apelujmy zwłaszcza do osób starszych, bo cyberprzestępcy w ostatnich miesiącach stają się coraz bardziej bezczelni.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news