Polska

Polska awansowała o dwie pozycje w światowym rankingu znajomości języka angielskiego

Grzegorz Ułan
Polska awansowała o dwie pozycje w światowym rankingu znajomości języka angielskiego
16

Znajomość języka angielskiego to dziś podstawa, w zasadzie trudno już znaleźć sensowne ogłoszenie o pracę, bez tej umiejętności w wymaganiach. Jak z tym jest w Polsce? Tego dowiadujemy się z już 9 edycji największego międzynarodowego rankingu znajomości języka angielskiego, przeprowadzanego przez EF Proficiency Index (EF EPI).

Okazuje się, że w naszym kraju jest co raz lepiej ze znajomością języka angielskiego, w światowym rankingu awansowaliśmy w porównaniu z ubiegłoroczną edycją rankingu o dwa oczka - z 13 miejsca na 11.  Jeszcze lepiej wypadamy w rankingu europejskim, w którym zajęliśmy 9 miejsce.

Sylwia Rogalska, Country Manager EF Polska:

Na całym świecie angielski pozostaje docelowym językiem dla biznesu. Jest także kluczowy w kontekście pełnego wykorzystywania zasobów edukacyjnych, czy możliwości, które daje internet. W związku z tym EF EPI stanowi cenną informację o potencjale i rozwoju polskiego społeczeństwa. Zapewnia też cenne informacje pozwalające ocenić politykę nauczania języków obcych oraz zwrot z inwestycji w szkolenia językowe.

Ranking światowy znajomości języka angielskiego

Ranking europejski znajomości języka angielskiego

Zerknijmy jeszcze jak to wygląda dokładnie w naszym kraju w rozbiciu na rejony. Najlepszy wynik w w punktacji EF EPI uzyskało województwo mazowieckie - 64.50 pkt., na drugim miejscu mamy województwo dolnośląskie - 64.10 pkt., a podium zamyka województwo małopolskie z wynikiem 63.84 pkt.

Warto zauważyć, że pomiędzy poszczególnymi województwami nie ma zbyt dużych różnic punktowych, rozkłada się to mniej więcej równomiernie w całej Polsce.

W podziale na płeć, nieco lepiej wypadają w Polsce kobiety z wynikiem 63.77 pkt., czyli zdecydowanie powyżej średniej światowej i europejskiej, natomiast mężczyźni wypadli gorzej jedynie nieznacznie od kobiet z wynikiem 63.74 pkt.

Całość raportu do pobrania znajdziecie pod tym linkiem.

Źródło: EF Polska.

--
Badanie EF EPI opiera się na wynikach EF Standard English Test (EF SET), pierwszego na świecie bezpłatnego, ustandaryzowanego testu z języka angielskiego. EF SET był używany na całym świecie przez tysiące szkół, firm i rządów do testowania na dużą skalę. W ramach rankingu zbadano ponad 2 miliony dorosłych ze 100 krajów i regionów na całym świecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu