Polska

W tym polskim biurze nikt nie potrzebuje ani kluczy ani kart. Wystarczy twarz

Jakub Szczęsny
W tym polskim biurze nikt nie potrzebuje ani kluczy ani kart. Wystarczy twarz
Reklama

Ja muszę codziennie wpisywać kod do drzwi, do których mam dostęp. Mogę wyrobić sobie kartę, ale najpewniej ją zgubię. Chciałbym "logować się" prościej do pomieszczeń, do których mam dostęp, na przykład biometryką. A twarz? Twarz też jest "spoko". Wrocławska siedziba intive taki system już ma.

Intive to "powerhouse" w rozwiązaniach cyfrowych z siedzibą w Monachium. Wrocławskie biuro jest natomiast pierwszym w Polsce, w którym pracownicy mogą uzyskiwać dostęp do obiektu za pomocą jedynie obrazu twarzy. Nie trzeba tutaj skanować odcisków palców na czytnikach, wszystko odbywa się szybko, prosto i automatycznie. Co więcej, jest to rozwiązanie opracowane bezpośrednio w intive, a zatem również rzecz, którą można się pochwalić na zewnątrz (a może nawet sprzedać ją komu innemu).

Reklama

Czytaj więcej: Rozpoznawanie twarzy Facebooka... dla Twojego dobra

intive_EVA, bo tak nazywa się to rozwiązanie zostało opracowane przez polskich specjalistów z zakresu Machine Learning, głębokich sieci neuronowych, technologii identyfikacji obrazu oraz języka Python. Bazuje na algorytmach przetwarzania obrazu, współpracuje z kamerą 3D, która stoi na straży bezpieczeństwa całego systemu. W trakcie testów okazało się, że EVA charakteryzuje się skutecznością na poziomie 100% - ani razu urządzenie nie wpuściło osoby niepowołanej (takiej, która nie została zarejestrowana w systemie).


Potencjał rozwiązań w rodzaju intive_EVA jest olbrzymi. Precyzyjność naszego systemu sprawia, że śmiało można rozważać jego implementację w dużych przedsięwzięciach nastawionych na podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób bądź obiektów. Nowoczesne metropolie inwestują w technologie bazujące na identyfikacji obrazu, by zabezpieczyć imprezy masowe lub szkoły oraz inne instytucje publiczne. Nasz system może być użyty na szeroką skalę, jak również stanowić część tzw. „inteligentnego biura” takiego jak wrocławska siedziba intive

Grzegorz Tymiński, pomysłodawca projektu intive_EVA, Head of Computer Vision w intive

Wcześniej stosowano tradycyjne karty magnetyczne. Intive_EVA rozwiązuje problem wielu biur

Wcześniej w intive stosowano "tradycyjny" system dostępów za pomocą kart magnetycznych - natomiast teraz każdy, kto chce korzystać z EVA musi zostać zarejestrowany w systemie. Należy wykonać w tym celu minimum 5 zdjęć twarzy specjalną aplikacją zainstalowaną w smartfonie. Następnie, rejestrację w systemie musi zatwierdzić administrator: po tym wszystkim pracownik może już korzystać z "logowania twarzą" do biur firmy.

Nad intive_EVA pracowało 10 programistów firmy z Wrocławia, Szczecina, Poznania, Krakowa oraz Warszawy. Wszyscy to specjaliści z zakresu Machine Learning, głębokich sieci neuronowych, technologii identyfikacji obrazu oraz języka Python.

I takie projekty właśnie szanuję - nie dość, że jest to rozwiązanie, które dotyczy problemu wielu biur w Polsce, to w dodatku intive opracowało je samodzielnie, bez użycia gotowych technologii innych firm, tworząc pierwsze takie miejsce w naszym kraju. Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów!

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama