Polska

Polacy to pomysłowy naród, już znaleźli sposób na obejście ustawy hazardowej

Grzegorz Ułan
Polacy to pomysłowy naród, już znaleźli sposób na obejście ustawy hazardowej
53

O założeniach ustawy hazardowej, która obowiązuje od 1 kwietnia, pisaliśmy już wielokrotnie, generalnie rzecz ujmując nakłada ona monopol państwa na gry hazardowe. Należą do nich popularne w różnych punktach automaty, tzw. „jednoręki bandyta”. Niektórzy jednak wpadli już na pomysł, jak ustawę obejść i wymyślili w te miejsce „quizomaty”.

Jak działają takie automaty? Niemal identycznie jak nielegalne automaty, z tym że po złapaniu właściwej kombinacji, wyświetlany jest quiz z mega prostymi pytaniami, dopiero prawidłowa odpowiedź na nie skutkuje wypłatą wygranej. Pojawiające się pytania, to na przykład: „Czy freelancer to specjalista pracujący na zlecenie?„ Wystarczy odpowiedzieć tak lub nie.

Sprytne? Na tyle, że decyzje o skonfiskowaniu tego typu automatów przez Urząd Celny, cofane są przez polskie sądy. Sąd w Jaśle na przykład, po zapoznaniu się z zasadami i regulaminem „quizomatów” uznał, że gra nie zawiera elementów losowych. Na stronie e-play opublikowano też 3 wyroki innych sądów w kraju, które również cofały decyzję Urzędów Celnych o konfiskacie automatów.

Mimo to, Ministerstwo Finansów utrzymuje, że ocena czy dane rozwiązanie ma charakter losowy czy nie, zależy jedynie od decyzji Ministra Rozwoju i Finansów, zamierzają więc nadal konfiskować takie „quizomaty„.

Ustawa hazardowa to nie jedyny przykład, gdzie jej założenia są skutecznie omijane przez niektóre podmioty. Również ustawa antyterrorystyczna nie spełnia swojej roli, nakłada ona obowiązek rejestracji każdej karty prepaid, indywidualnie przez kupującego, po okazaniu dowodu osobistego, ale mimo tego w polskiej sieci kwitnie handel takimi kartami SIM w ilościach hurtowych.

Źródło: Money.pl.

Photo: william87/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot