Polska

Mnóstwo Polaków chce sprawdzać punkty karne w sieci. Przybywa profili zaufanych

Grzegorz Ułan
Mnóstwo Polaków chce sprawdzać punkty karne w sieci. Przybywa profili zaufanych
22

To zdecydowanie najważniejszy dzień e-administracji w Polsce od wielu dni, ogłosiła wczoraj Pani minister Anna Streżyńska na swoim profilu na Facebooku, przytaczając ciekawe statystyki odnośnie odwiedzin na stronie Obywatel.gov.pl oraz związane z Profilem Zaufanym.

Wszystko oczywiście związane z nowością na stronie Obywatel.gov.pl, którą było udostępnienie możliwości sprawdzenia punktów karnych online, bez wychodzenia z domu. Pisaliśmy Wam o tym w zeszłym tygodniu, w kilku słowach przypomnienia, chodziło o to, że do tej pory, aby sprawdzić zebrane punkty karne, musieliśmy się udać na najbliższy posterunek Policji, gdzie po wylegitymowaniu byliśmy informowani o ich liczbie. Od wczoraj, czyli od 24 kwietnia, można to zrobić online na stronie Obywatel.gov.pl, był tylko jeden haczyk, aby to zrobić wymagany był Profil Zaufany.

Efekt? We wczorajszym dniu, do godziny 22:30 strona odnotowała 1 mln 117 tys. odsłon, kiedy w okresie od 1 do 23 kwietnia łącznie było ich 1 mln 731 tys. W przypadku unikalnych użytkowników mówimy o liczbie 268 tysięcy, tego jednego dnia. W okresie 1-23.04 razem było ich 555 tysięcy, co dało 67,4% nowych użytkowników. Pani minister nie miała dokładnych danych, co do osób, które sprawdziły swoje punkty karne tego dnia, ale podejrzewa, że mogło to być 100 tysięcy użytkowników.

Jak to się przełożyło na sukces Profilu Zaufanego? Tego samego dnia swój Profil Zaufany założyło 25 957 nowych użytkowników, z czego 8 641 poprzez system transakcyjny PKO Bank Polski. Co nie powinno dziwić, to najszybszy sposób na jego założenie.

Jak inaczej jeszcze możemy to zrobić?

Jak założyć Profil Zaufany (eGO)?

Oprócz klientów PKO, również klienci Inteligo, ING Bank Śląski oraz Millennium Bank mogą to zrobić przez bankowość elektroniczną. Drugim najszybszym sposobem, przynajmniej teoretycznie jest skorzystanie z usługi Envelo i najbliższej placówki Poczty Polskiej.

Wystarczy założyć konto, jeśli jeszcze nie macie, na platformie Envelo i udać się do najbliższej placówki Poczty Polskiej, by uwierzytelnić swoją osobę, poprzez okazanie dowodu tożsamości. Po wszystkim, na email dostaniemy link do aktywacji Profilu Zaufanego.

Napisałem teoretycznie, bo sygnalizowaliście w komentarzach, że panie obsługujące w placówkach PP mają z tym jeszcze problem, ale mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni i będzie przebiegać to już sprawniej. Ostatnim sposobem na założenie profilu jest udać się do Urzędu Skarbowego i tam na miejscu aktywować swój wniosek o założenie profilu. Sam tak zakładałem, trwało to kilkanaście minut, ale się udało.

Jak sprawdzić punkty karne na stronie?

Jak już mamy założony Profil Zaufany, wystarczy udać się na stronę Obywatel.gov.pl i wybrać odpowiednią zakładkę.

Później wybieramy opcję sprawdzenia punktów przez internet i logowanie do swojego profilu.

Po zalogowaniu wystarczy potwierdzić podpis Profilem Zaufanym.

Na koniec pozostaje jeszcze potwierdzić logowanie kodem, który dostaniemy na SMS.

Po czym wracamy do portalu Obywatel.gov.pl i sprawdzamy już swoją liczbę punktów karnych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu