Polska

Polaków nie stać na duże mieszkania. Kupujemy coraz mniejsze klitki

Kacper Cembrowski
Polaków nie stać na duże mieszkania. Kupujemy coraz mniejsze klitki
13

Na przestrzeni lat znacznie zmieniają się preferencje zakupu mieszkania w Polsce. Nie wynika to jednak z wyboru, a z konieczności.

Raport Otodom nie pozostawia złudzeń. Małe mieszkania cały czas się kurczą

Jak wynika z najnowszego raportu Otodom i JLL, w ciągu ostatnich trzech lat mieszkanie dwupokojowe, które chcieliby kupić Polacy, zmalało średnio o 2 metry kwadratowe. W 2022 roku 27 procent rodzin z dziećmi uznawało dwa pokoje z kuchnią o powierzchni 30-39 metrów kwadratowych za akceptowalne do zakupu. Wnioski nasuwają się więc same — przywiązanie do własności w naszym kraju oraz wzrost cen, inflacja oraz sytuacja na rynku nieruchomości napędza „kurczenie się” i tak już małych mieszkań.

Polecamy na Geekweek: Polski LOT punktualny jak szwajcarski zegarek. Najlepszy w Europie!

Źródło: Depositphotos

W raporcie dalej dowiadujemy się, że M3, czyli nieruchomości złożone z dwóch pokoi i kuchni, to już od dwóch lat pierwszy wybór nabywców, a w IV kwartale ubiegłego roku zamiar zakupu takiego lokum deklarowało aż 37 procent użytkowników obido — platformy mieszkaniowej z ofertami deweloperskimi. Co więcej, jeszcze w 2018 roku najpopularniejszym typem mieszkań były te z trzema pokojami. W ciągu ostatnich dwóch lat spadła jednak nie tylko liczba pokoi w poszukiwanych mieszkaniach, ale nawet oczekiwania Polaków względem metrażu, czego dowodzą statystyki przytoczone wcześniej, dotyczące metrażu dla rodziny z dziećmi. Katarzyna Kuniewicz, Head of Research w Otodom Analytics, komentuje:

Wygląda na to, że przekonanie: ciasne, ale własne, któremu wciąż hołdujemy w naszym kraju, wraz z gigantycznym wzrostem inflacji i zmniejszeniem dostępności kredytów mieszkaniowych nabrało nowego znaczenia. Spadek zdolności kredytowej zmusił nabywców do ograniczenia kwoty maksymalnej, jaką byli w stanie przeznaczyć na zakup w czasie, gdy ceny całkowite zakupu takich lokali rosły. Część z nich oczywiście była w stanie obniżyć swoje oczekiwania względem lokalizacji czy standardu. Natomiast dla dużej części, wyjściem było zaplanowanie życia na mniejszym metrażu. Jednocześnie 27% osób, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym dla Otodom Analytics w lutym i marcu 2023 r., powiedziało, że przy trudności w sfinansowaniu zrezygnowałaby z zakupu.

Źródło: Depositphotos

Dla kogo w tych czasach są duże mieszkania? Większość z nas nie może sobie na nie pozwolić

Raport skupia się również na tym, że na koniec 2021 roku najczęściej poszukiwane były mieszkania o metrażu 30-39 metrów kwadratowych. W 2022 popularność zyskały lokale o jeszcze mniejszym metrażu, który nie przekraczał 30 mkw. Ich udział w strukturze zainteresowania wzrósł z 5 do 20 procent, w rezultacie czego mieszkania o metrażu do 40 mkw. stanowiły 54 procent wszystkich wskazań poszukujących. Jeszcze wyższy odsetek takich wskazań odnotowano w Warszawie (56 procent) i Krakowie (55 procent).

Źródło: Depositphotos

Otodom i JLL skupiają się również na zmianie podejścia Polaków do kwestii metrażu. Jeszcze jakiś czas temu mieszkania kilka metrów powyżej 30 mkw. mogły być rozpatrywane jako większa kawalerka czy studio, a w tej chwili dla wielu 39 mkw. jest sufitem jeśli chodzi o mieszkanie całą rodziną. Anna Karaś, Senior Analyst, Residential Research w JLL, mówi:

W ciągu ostatnich trzech lat oczekiwania potencjalnych nabywców względem wielkości mieszkania zmalały i to bez względu na preferowaną liczbę pokoi. Im więcej pomieszczeń, tym mniejszy minimalny metraż akceptowany jest przez poszukujących mieszkania. Z naszego raportu wynika, że na lokale dwupokojowe przypada średnio około 35 mkw., na trzypokojowe 49 mkw., a 4 pokoje z reguły mieszczą się na powierzchni 67-69 mkw.

Mimo wszystko, na mieszkania wydajemy coraz więcej

Co jednak ciekawe, to fakt, że budżet osób poszukujących mieszkania w ciągu ostatnich 5 lat się zwiększał. Analiza danych z serwisu obido pokazuje, że w 2021 roku kwota maksymalna przeznaczona na zakup mieszkania najbardziej wzrosła w Krakowie, bo o 18 procent, a we Wrocławiu i Trójmieście o 13 procent. Na koniec IV kwartału 2022 roku zanotowano w Warszawie wzrost na poziomie nawet 19 procent. W zeszłym roku warszawiacy deklarowali największe kwoty na zakupy nowego lokum 1, 2 lub 3-pokojowego. Jak możemy dowiedzieć się z raportu, podczas gdy w innych miastach maksymalny budżet na kawalerkę wzrósł o 1-12 procent, to w stolicy aż o 45 procent.

Źródło: Raport Otodom i JLL: „Preferencje nabywców mieszkań 2022”

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu