Ciekawe strony

Podio - Facebook do zarządzania projektami

Grzegorz Ułan
Podio - Facebook do zarządzania projektami
22

Pracując w grupie nad różnymi projektami, często dla ułatwienia i szybkiego kontaktu, wykorzystujemy do tego sieci społecznościowe. Osobiście korzystam z Google+. Pod jednym z naszych artykułów, o podobnym serwisie, przeczytałem, iż lepszy do tego jest Facebook. Podio to z kolei serwis, który ułatwi...

Pracując w grupie nad różnymi projektami, często dla ułatwienia i szybkiego kontaktu, wykorzystujemy do tego sieci społecznościowe. Osobiście korzystam z Google+. Pod jednym z naszych artykułów, o podobnym serwisie, przeczytałem, iż lepszy do tego jest Facebook. Podio to z kolei serwis, który ułatwia zarządzanie projektami, wspomagany funkcjami, znanymi z sieci społecznościowych.

Już kiedyś pisałem o podobnym serwisie Asana, który moją uwagę zwrócił świetnym wykonaniem i prostotą obsługi. Asana był wtedy nowym projektem, Podio już funkcjonuje długo na rynku, ale trafiłem na niego niedawno. Tu z kolei zachwyca, nie tyle wykonanie, co ogrom funkcji i możliwości wykorzystania tego narzędzia. Praktycznie ograniczone tylko naszą wyobraźnią.

Darmowa wersja umożliwia pracę w grupie 5 osób + 5 zewnętrznych członków. W przypadku większej ilości, jest opcja premium w cenie 8$ za osobę.

W przypadku Asana, jeden z Czytelników stwierdził, iż dużym minusem jest brak integracji z Google Calendar, tutaj już przy zakładaniu konta widzimy tę opcję.

Po zalogowaniu do swojego konta proszeni jesteśmy o stworzenie swojego pierwszego miejsca pracy, do którego zapraszamy naszych współpracowników, do których to automatycznie zostanie wysłane zaproszenie na pocztę email.

W głównym strumieniu "workspace" wyświetla się cała aktywność członków, aktualizowana w czasie rzeczywistym. Na uwagę zasługuje przydatna opcja, nie znalazłem jej w innych tego typu serwisach, w prawym menu pokazywana jest dostępność współpracowników, podobnie jak w sieciach społecznościowych czy komunikatorach.

Teraz możemy dodawać do naszej przestrzeni projekty, zadania, spotkania. Dostępna jest też opcja ewidencji czasu pracy i role członków grupy.

Poszczególne elementy projektu mają bardzo rozbudowane opcje opisowe, możliwość dodawania załączników i oznaczania tagami.


Gdy zabraknie nam szablonów odpowiednich do naszych projektów, możemy skorzystać z App Store, gdzie znajdziemy mnóstwo gotowych do zainstalowania elementów, podzielonych na kategorie.

Liczba opcji i możliwości tego, można nawet nazwać, systemu do zarządzania projektami nie sprawia nawet wrażenia zbytniego przeładowania. Wszystko jest ładnie poukrywane, nawigacja po projekcie skupia się w prawym menu, na głównej tablicy możemy śledzić postępy, wymieniać opinię czy sugestie z innymi członkami w czasie rzeczywistym. Górne menu jest przypięte do serwisu, przewija się wraz ze stroną, podobnie jak na Facebooku. Zarezerwowane jest na skrzynkę pocztową, książkę kontaktową i dostęp do swojego kalendarza i zadań.

Jak przystało na tak dopracowane narzędzie, twórcy serwisu nie zapomnieli o dostępie mobilnym. Możemy skorzystać z aplikacji zarówno na iPhone jak i Androida. W przypadku tego drugiego z poziomu programu mamy dostęp do naszego głównego strumienia, zadań z możliwością komentowania oraz do naszych kontaktów i skrzynki pocztowej. Cieszą również widgety z widokiem listy zadań i z szybką możliwością dodawania kolejnych. Wersja na iPhone jest bardziej rozbudowana z możliwością dodawania kolejnych aplikacji.

By bardziej przybliżyć wszystkie funkcje i możliwości serwisu, udostępnione zostały materiały video na stronie https://podio.com/help/videos (dostępna po zalogowaniu). Tutaj zamieszczę tylko jeden, jak dodać nasz kalendarz Podio do Kalendarza Google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

zarządzanie projektami