Ciekawe strony

Potrzebujesz projektu graficznego - Ogłoś konkurs dla grafików

Grzegorz Marczak
Potrzebujesz projektu graficznego - Ogłoś konkurs dla grafików
53

Jest to gościnny wpis ekipy wystartowali.pl serwisu recenzującego ciekawe startupy. Tekst ten ukazał się na wystartowali.pl i na Antyweb. Konkursy dla grafików, w którym prace są jawne i poddane ocenie społeczności – taki pomysł mają twórcy Corton.pl. Czym młody projekt chce przekonać do siebie...

Jest to gościnny wpis ekipy wystartowali.pl serwisu recenzującego ciekawe startupy. Tekst ten ukazał się na wystartowali.pl i na Antyweb.

Konkursy dla grafików, w którym prace są jawne i poddane ocenie społeczności – taki pomysł mają twórcy Corton.pl. Czym młody projekt chce przekonać do siebie? Zapraszamy do naszej recenzji!

Poprzez zorganizowanie konkursu graficznego, stworzymy dla Ciebie jakościowe materiały – niezależnie czy potrzebujesz identyfikacji wizualnej, logo, karty menu, plakatu czy wizytówki. W ciągu kilku dni przygotujemy specjalnie dla Ciebie setki propozycji. Jesteśmy liczną społecznością pasjonatów w swojej dziedzinie – czytamy na stronie serwisu Corton.pl.

Projekt tworzą dwie osoby: Bartosz Gryszko i Lena Kostylewa. Jak przyznają, serwis jest w pewnym sensie kontynuacją projektu e-bitwa.pl.

Bartosz w czasach studenckich prowadził serwis e-bitwa.pl, gdzie również organizowane były konkursy graficzne. Był to jednak projekt hobbystyczny, bez biznesplanu. Powstał więc pomysł na stworzenie Corton.pl – zdradza pani Lena.

Projekt wystartował pod koniec listopada ubiegłego roku. Dwa ostatnie miesiące były burzliwe, jak mówią twórcy. Był to okres pozyskiwania pierwszych klientów i zbierania opinii grafików. Reakcje na powstanie takiego serwisu były jednak podobno bardzo pozytywne.

Jak działa Corton.pl? Przedsiębiorca potrzebujący materiałów graficznych, określa budżet (nagrodę) i ogłasza konkurs. Dostaje następnie propozycje od grafików, z których wybiera najlepszą, której autor otrzymuje nagrodę.

Rozwiązujemy dwa problemy: po stronie przedsiębiorców jest to znalezienie i zatrudnienie odpowiedniej osoby do projektowania materiałów graficznych, które mają bezpośrednie przełożenie na wizerunek tej firmy. Po stronie grafików, dajemy możliwość rozwijania się i zarabiania w dziedzinie, którą się kocha. Pozyskujemy dla nich firmy chętne do kooperacji – przekonują twórcy.

Na stronie głównej Corton.pl znaleźć można dwie opcje. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla przedsiębiorców („Załóż konkurs – otrzymaj projekty”). Po jej wybraniu należy określić kategorię konkursu (logotypy, wizytówki, plakaty, ulotki, karty menu, inne projekty graficzne), jego szczegóły (tytuł, opis, długość trwania, wysokość nagrody), a następnie potwierdzić swoje dane (nazwa firmy, NIP, adres, telefon, e-mail). Następnie pozostaje jedynie wysłać przygotowane zamówienie.

Druga opcja przeznaczona jest dla grafików („Dołącz do społeczności grafików”). Po jej wybraniu użytkownik otrzymuje podgląd aktualnie prowadzonych konkursów. Może również podać swój adres e-mailowy by być powiadamianym o nowych konkursach.

Projekt zarabia dzięki prowizji za przeprowadzenie konkursu. Ustalona została ona na poziomie 30 proc. od wynagrodzenia grafika (opłaca ją przedsiębiorca). Twórcy planują przeprowadzanie większych konkursów np. na kontrakt dla danej firmy. Wtedy prowizja ustalana ma być indywidualnie.

Wyróżnikiem projektu ma być jawność procesu wyboru zwycięzców konkursów oraz ocena prac przez społeczność.

Sedno naszego działania opiera się na wdrażaniu na rynek idei Projektowania Społecznościowego. Graficy poprzez nadsyłanie swoich projektów umożliwiają przedsiębiorcom dokonywanie wyboru spośród wielu różnorodnych propozycji. Dodatkowo każdy konkurs ma charakter jawny – graficy mogą wzajemnie oceniać prace i dzielić się wrażeniami. Przez to, że przedsiębiorca może również oceniać projekty, daje grafikom za każdym razem feedback. rezultatem jest to, że przedsiębiorca otrzyma taki projekt jakiego oczekuje – przekonują twórcy.

Okiem redakcji

Dawid: jakość nad cenę

Corton.pl próbuje powalczyć w niszy, w której nie sukcesu nie odniósł m.in. opisywany u nas DesignCloud. Twórcy przekonują, że specjalizacja i jasne reguły gry wyróżniają ich projekt, stanowiąc przewagę nad konkurencyjnymi serwisami. Akcent w Corton.pl położony ma być przede wszystkim na jakość wykonywanych projektów, a nie jak najniższą cenę.

Wykonanie jest poprawne. Poprawić można m.in. stronę główną, ułatwić nieco proces logowania oraz wzbogacić profil użytkownika, który nie oferuje obecnie rozbudowanych funkcji.

Pomysł wydaje mi się interesujący. Corton.pl ma szanse na sukces jeśli znajdą się zleceniodawcy. Do tej pory twórcy serwisu sami ich poszukiwali i przekonywali. Mają jednak nadzieję, że planowana kampania reklamowa pomoże w dotarciu do szerszej grupy. Łatwo jednak nie będzie, ale życzę powodzenia.

Sylwester: bardzo dobry pomysł

Corton.pl wyróżnia się estetyką, tutaj nie ma zaskoczenia – jest to w końcu platforma dla grafików. Pomysł dobry i wydaje się, że nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby osiągnąć sukces. Na przedstawiane projekty jest dość sporo zgłoszeń, co może sugerować, że brakuje na platformie samych zgłoszeń. I faktycznie – teraz jest tylko jedno aktywne zgłoszenie.

Wyłanianie zwycięzcy konkursu ułatwia wyświetlanie „lajków”, przydałoby się jednak chyba również ocenianie w skali 1-5: przez gwiazdki czy inne znane formy.

Brakuje mi tylko jednej rzeczy – informacji o autorach prac. Szkoda, bo twórcy mieliby możliwość stworzenia swojej wizytówki w serwisie.

Pomysł dla mnie bardzo dobry – zdecydowanie trzymam kciuki i za rozwój jak i za pozyskiwanie konkursów.


Wpis pochodzi z serwisu wystartowali.pl. Celem Wystartowali.pl jest rzetelne recenzowanie polskich projektów internetowych oraz informowanie o startupach z całego świata. Naszą przewagą jest oryginalność i wysoka jakość prezentowanych treści oraz bezpośredni kontakt z twórcami.


Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wizytówki