Polska

Podcasty Onetu i Storytel - nareszcie coś się dzieje! Będzie czego słuchać

Konrad Kozłowski
Podcasty Onetu i Storytel - nareszcie coś się dzieje! Będzie czego słuchać

Obserwując prężnie rozwijający się rynek podcastów w USA było mi trochę przykro, że nad Wisłą takie medium jest spychane na dalszy tor i staje się domeną amatorskich lub półprofesjonalnych twórców. Ale ostatnie tygodnie pozwalają na odrobinę optymizmu - wszystko przez działania Storytel i Onetu.

Zacznę jednak od najbardziej istotnej różnicy, pomiędzy tym, co oferują nam Storytel i Onet. Choć w obydwu miejscach mamy do czynienia z autorskimi produkcjami po polsku, to Storytel uważa je za część swojej oferty, do której dostęp otrzymujemy po opłaceniu subskrypcji. W przypadku Onetu sytuacja jest inna, bo audycji można posłuchać na stronach internetowych serwisu, a także w innych usługach oraz aplikacjach przeznaczonych podcastom. Ale to, co Storytel i Onet mają wspólnego, to ambicje, bo widać, że rozwijane projekty nie są tylko eksperymentami czy próbami - lista produkcji robi wrażenie i jestem przekonany, że wśród nich znajdziecie coś dla siebie.

Polecamy: Co to jest podcast i czego warto słuchać

Chciałbym skupić się na tytułach, których premiery zwróciły moją uwagę. Zacznę od audycji Marcina Zawady, który prowadzi "Zawód Reporter" - jak na razie ukazał się tylko jeden odcinek, którego gościem był Radosław Sikorski, ale pomysł i wizja podcastu naprawdę mi się podoba. Dużo słyszymy o wydarzeniach wokół globu, czytamy i oglądamy relacje osób, które są na miejscu, ale rzadko możemy skupić się na ich przeżyciach i ich wersji tego co przeżyli. Bardzo liczę na to, że "Zawód Reporter" dostarczy nam właśnie czegoś takiego.

Z sympatii do Bartosza Węglarczyka i ogromnej pasji do seriali już pierwszego dnia dodałem do ulubionych "Węglarczyk o serialach". Pierwszy odcinek nie zawodzi, bo mamy świetnych gości i chyba najbardziej elektryzujący temat z branży z ostatnich miesięcy, czyli przejęcie Fox-a przez Disney. Z oferty Storytel do gustu przypadł mi podcast prowadzony przez naczelnego NaEkranie.pl, Dawida Muszyńskiego, który w każdym z odcinków przedstawia nam ciekawostki ze świata kinematografii i (pop)kultury. Drugim z tytułów jest "35 mm po północy", czyli audycja o fotografii. Nie zawsze mam tyle czasu ile bym chciał, by o tym poczytać i się podszkolić, dlatego forma audio może okazać się naprawdę pomocna. Oto linki do pełnych list podcastów Onetu i podcastów Storytel.

Ale jak mówiłem, Storytel i Onet mają do zaoferowania znacznie więcej. Storytel to 12 podcastów o przeróżnej tematyce i nie inaczej jest na Onecie. Rozwój osobisty, kultura, polityka, parenting, zwierzęta, podróże, sport, muzyka, lifestyle. Zaletą podcastów jest oczywiście możliwość słuchania audycji podczas wykonywania innych obowiązków, podczas treningu, jazdy samochodem/rowerem i w innych okolicznościach. Różnica, którą dostrzegam pomiędzy polskim i amerykańskim rynkiem podcastów jest dość znacząca, ponieważ tzw. seriale audio, jak chociażby "Homecoming" na podstawie którego Amazon nakręcił świetny serial, nie jest określany mianem serialu, a po prostu podcastu. Historie, analizy i programy kryminalno-dokumentalne to w USA wciąż podcasty, gdy u nas raczej skłaniamy się ku takim nazwom jak słuchowisko czy właśnie serial (audio).

Zobacz też: Podcasty – najlepsze aplikacje na każdą platformę

Dlaczego o tym mówię? Bo odnoszę wrażenie, że takie kategoryzowanie audycji sprawia, że wydają się mniej przystępne. Potencjalni słuchacze mogą być odpychani, bo odbierają takie audycje w podobny sposób, co seriale i filmy. Treści, którym trzeba poświęcić maksimum czasu i uwagi, a tak wcale nie jest. Możliwość konsumpcji podcastów w tak wielu różnych sytuacjach sprawia, że niektórzy częściowo zastąpili nimi muzykę.

Cieszy mnie aktywność Onetu, Storytel czy TOK FM, które nieustannie zamienia swe audycje radiowe na podcasty (za paywallem i we własnej aplikacji, co prawda, ale nie ma co się dziwić). Najlepsze dopiero przed nami.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu