Polska

Awaria systemów w polskich urzędach administracji publicznej - e-usługi też padły

Grzegorz Ułan
Awaria systemów w polskich urzędach administracji publicznej - e-usługi też padły
33

Dostaliśmy dziś informację od naszego Czytelnika na gorąco, o awarii systemów w urzędach administracji publicznej. Po chwili padły też e-usługi dostępne na stronie Obywatel.gov.pl.

Wszystkiemu ma być winna dzisiejsza dostawa do wielu urzędów w Polsce nowych e-dowodów z warstwą elektroniczną, co z uwagi na jednoczesne wprowadzanie ich do systemów spowodowało awarię.

Daję cynk, że jest awaria systemów w urzędach. Wszystko przez to, że wiele urzędów właśnie dziś dostało e-dowody i zaczęły je wprowadzać do systemów i po prostu wszystko siadło. WSZYSTKO. ;) Więc jeśli nie będzie można teraz czegoś załatwić, to nie krzyczcie na panie. ;)

Dosłownie padło wszystko, bo i nawet przez internet aktualnie nic nie można załatwić, korzystając z szerokiego wachlarza e-usług. Nie działa podpisywanie dokumentów Profilem Zaufanym, nie można złożyć wniosku o nowy dowód osobisty, ani sprawdzić czy jest gotowy do odbioru.

To nie pierwsze problemy z nowymi e-dowodami, już na samym starcie okazało się, że część z nich została wyprodukowana bez certyfikatów podpisów osobistych i w tej postaci wysłana do urzędów i wydana kilku obywatelom. Z uwagi na te problemy wstrzymano chwilowo ich produkcję.

Wysłaliśmy zapytanie do Ministerstwa Cyfryzacji z prośbą o informacje jaka jest skala problemu i kiedy zostanie rozwiązany. Na tę chwilę, jeśli macie coś do załatwienia w swoim Urzędzie Gminy uzbrójcie się w cierpliwość. Jak otrzymamy tylko odpowiedź z MC, zaktualizujemy ten wpis.

Aktualizacja

Dostaliśmy już odpowiedź od Ministerstwa Cyfryzacji, które zaprzecza, iż powodem awarii były nowe e-dowody z warstwą elektroniczną.

Nie nastąpiła żadna awaria systemów spowodowana wprowadzeniem do nich nowych dowodów z warstwą elektroniczną. Systemy były tymczasowo obciążone, co wynikało z dużego zainteresowania usługami. Sytuacja wróciła już do normy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu