Spotify

Spotify i Netflix w nietypowym partnerstwie. Początek arcyciekawej współpracy?

Konrad Kozłowski
Spotify i Netflix w nietypowym partnerstwie. Początek arcyciekawej współpracy?
4

Netflix zagościł na Spotify? Jakim cudem? Otóż obydwie platformy (choć nie tylko) w coraz większym stopniu inwestują w podcasty, a te stają się już nawet rozszerzeniem historii z seriali...

Produkcja podcastu nie jest wcale taka łatwa, ale w porównaniu do serialu telewizyjnego czy filmu jest odrobinę lżejszym projektem do zrealizowania. A same podcasty zdobywają ogromną popularność, tym bardziej, że mogą stać za nimi nie tylko znane marki, ale także zwykli użytkownicy, którzy mają jakieś ciekawe informacje do przekazania lub historie do opowiedzenia. To nie jest pierwszy podcast Netfliksa, ale pierwsza tego rodzaju audycja giganta rynku VOD, bo "The Only Podcast Left" jest słuchowiskiem rozbudowującym świat jednego z nowych seriali pt. "Daybreak".

Podcast, który rozszerza historię z serialu - jestem za!

Jak na razie ukazał się tylko jeden odcinek trwający około pół godziny, ale muszę przyznać, że jest to ciekawe podejście. Jeszcze ciekawsze, przynajmniej jeszcze przed 12 listopada, jest to, że podcastu można słuchać tylko i wyłącznie na Spotify, które od kilku miesięczny usilnie stara się uczynić z siebie domyślną platformę do podcastów i muzyki. Nie wszystkim to może odpowiadać, ale najwyraźniej takie podejście było potrzebne by można było zainteresować omijające szerokim łukiem podcasty osoby. Sam znam co najmniej kilku takich słuchaczy, którzy przed premierą podcastów w Spotify nie zamierzali sięgać po inne aplikacje i nie mieli potrzeby poszukiwać ciekawych audycji. Zmieniło się to dopiero w momencie, gdy podcasty trafiły do Spotify i przygotowano dla nich odrębną kategorię w menu głównym. Przeoczenie podcastów stało się wręcz niemożliwe, tym bardziej, że w sekcji polecane sugerowane są właśnie tego typu treści (najczęściej najpopularniejsze podcasty na platformie).

Polecamy: Nowości w listopadzie na Netflix - lista filmów i seriali

Wspomniałem, że nie jest to pierwszy i jedyny podcast Netfliksa, bo rzeczywiście do tej pory serwis uruchomił już ich kilka, a jednym z nowszych będzie ten poświęcony serialowi "The Crown" z okazji premiery 3. sezonu. Inne usługi i stacje telewizyjne zrobiły i robią dokładnie to samo - jednym z hitów ostatnich miesięcy był podcast towarzyszący hitowi HBO pod tytułem "Czarnobyl". Dzięki audycji można poznać kulisy powstawania serialu, dowiedzieć się, które sceny znalazły się w scenariuszu dzięki kreatywności twórców, a które rzeczywiście miały miejsce. Podobnie będzie to wyglądało przy "The Crown", a w drodze są kolejne podcasty od innych nadawców, między innymi od CBS, które planuje własną audycję poświęconą Star Trekowi.

Jest tylko jeden problem

We wszystkich przypadkach należy jednak wziąć poprawkę na to, że podcasty nie posiadają regionalnych wersji językowych. Tutaj nie obejdzie się bez znajomości języka angielskiego (na różnym poziomie), by móc cieszyć się zapiskami rozmów i podcastami opartymi na scenariuszach. To tak naprawdę jedyna wada i ograniczenie związane z tego rodzaju treściami, dlatego, niestety, nie są to materiały tak przystępne jak seriale, ale z drugiej strony to dobra szansa na podrasować znajomość języka angielskiego.

Jeśli nie stanowi to dla Was problemu, to śmiało sięgajcie po podcasty, bo naprawdę warto. Przy okazji pomyślałem sobie, że takie seriale jak "Dark" czy "Wiedźmin" też zasługują na własne podcasty. Przy pierwszym przydałoby się solidne wytłumaczenie wszystkiego, a przy drugim rozbudowanie historii z serialu...

Ciekawe, czy też zadebiutowałyby na Spotify?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu