VOD

Czy zapłacimy więcej za VOD przez nowy podatek? Znamy odpowiedzi Netfliksa, HBO i innych

Konrad Kozłowski
Czy zapłacimy więcej za VOD przez nowy podatek? Znamy odpowiedzi Netfliksa, HBO i innych
16

Obowiązujące od początku lipca nowe regulacje nakładają na platformy VOD nowy podatek. Czy to oznacza, że widzowie powinni obawiać się wprowadzenia podwyżek cen za takie usługi jak Netflix, HBO GO, Ipla lub Player?

Rynek filmowy i serwisów VOD, które stały się platformami docelowymi dla wielu produkcji, to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się. Ogromne kwoty inwestowane w produkcję filmów i seriali, a także idące na utrzymanie infrastruktury całej platformy, z której korzystają miliony widzów jednocześnie, wymagają, by uiszczane comiesięcznie opłaty za usługę przez liczną bazę klientów pokrywały takie koszta. W efekcie wpływy od widzów są dość spore, a usługi VOD operujące w naszym kraju różnie rozliczają się w kontekście podatku.

Polecamy: Trochę gorszy, a trochę lepszy od Netfliksa. Nie rozumiem niechęci do Prime Video

"Podatek od VOD" na poziomie 1,5% - to dużo czy mało?

W ramach tak zwanej tarczy antykryzysowej 3.0 rząd wprowadził regulacje, według których platformy będą zobowiązane do uiszczania podatku na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jego poziom wynosi 1,5% (wyliczane na podstawie sumy wpłat od użytkowników lub wpływów z reklam, w zależności od tego, która wartość jest wyższa), co może wydawać się niewielkim progiem, ale gdy weźmiemy pod uwagę obroty serwisów, to nie będziemy w żadnym stopniu mówić o skromnych kwotach. Według danych podanych przez Europejskie Obserwatorium Audiowizualne szacunkowane kwoty sięgają nawet 429 mln złotych w zeszłym roku w przypadku Netfliksa. W czołówce zestawienia znajdują się oczywiście także IPLA i Player.pl, a także należący do Amazonu Prime Video. Listę zamknęło Apple. Oto opublikowane przez EOA liczby i szacowane kwoty, które serwisy przekazałyby na PISF:

  • Netflix - wpływy 429 mln zł - 6,4 mln zł wpłaty na PISF
  • Ipla - wpływy 268 mln zł - 4 mln zł wpłaty na PISF
  • Player - wpływy 102 mln zł - 1,5 mln zł wpłaty na PISF
  • Prime Video - 44 mln zł - 666 tys. zł wpłaty na PISF
  • Apple TV+ - 290 tys. zł - 4,4 tys. zł wpłaty na PIS

Czytaj też: Ponad 50 filmów znika z Netfliksa na dniach! Oto lista. Sporo tego!

Dodatkowo PISF mógłby liczyć na wpłatę w wysokości ok. 3,5 mln zł, która wyliczona została na podstawie wpływów pozostałych usług VOD działających w Polsce. Z obowiązku przekazywania 1,5% wpływów na PISF zwolnieni są mikroprzedsiębiorcy i właściciele platform, których liczba użytkowników nie przekracza 1% liczby osób korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Czy będą podwyżki cen za VOD? Na razie nie, ale nie mówmy "hop"

Czy to oznacza, że widzowie powinny obawiać się podwyżek w najbliższym czasie? Raczej nie, bo w odpowiedzi na nasze zapytanie HBO GO, IPLA i Player informują o braku działań i/lub planów podwyższenia cen za swoje usługi, choć każda z odpowiedzi dotyczy chwili obecnej lub najbliższej przyszłości. Być może włodarze serwisów czekają na efekty wprowadzonych regulacji, chcąc przekonać się, w jak dużym stopniu dotknie to ich budżetów.

"Aktualnie nie ma planów zmian ceny HBO GO." - odpowiada Agnieszka Niburska (Marketing Deputy Director – Public Relations w HBO Polska)

"Aktualnie żadne zmiany w tym zakresie nie są wprowadzane, ceny usług i pakietów w IPLI nie zmieniły się." - Olga Zomer, rzecznik prasowy w Cyfrowy Polsat S.A.

"Nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie. Na razie opłaty dla użytkowników Playera pozostają bez zmian." - Biuro Prasowe TVN Discovery Polska.

Polskie biurko prasowe Netflix odpowiadając na nasze pytanie odmówiło komentarza.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu